Assessing the values and meanings attributed by inhabitants in multilayered rural heritage places: The case of Cavdarhisar
Çok katmanlı kırsal miras alanlarında yerel halkın miras değerlerinin ve anlamların değerlendirilmesi: Çavdarhisar örneği
- Tez No: 612637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çağlar boyu yerleşim yeri olan Anadolu coğrafyasında birçok şehir, köy ve kasaba bugün çok katmanlı yerleşimler olarak nitelendirilmektedirler. Çalışma bu alanlar arasında kırsal miras ve arkeolojik miras alanlarının çakıştığı yerleşim yerlerine odaklanmaktadır. Bu yerlerin korunmasında bugün hala bütünleşik yaklaşımlar geliştirilememekte, genellikle antik kentin koruma değerlerine ve sorunlarına odaklanılmaktadır. Yakın geçmişin değerleri fiziksel özelliklere indirgenmekte ve yerleşimlerin sürekliliği müdahalelerle kesintiye uğramaktadır. Bu bağlamda, kırsalın ve arkeolojik alanın hala bir arada var olabildiği yerleşimlerden olan Kütahya'nın Çavdarhisar İlçesi, geç dönem, yakın geçmiş ve bugün olmak üzere üç katmanda incelenmiştir. Toplumun yerle kurduğu karşılıklı ilişkinin anlaşılması için Çavdarhisar'da yaşayanlarla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler bugün olarak nitelendirilen bağlamın en önemli parçasını oluşturmaktadır. Görüşmelerde halkın gündelik yaşamı, yapı kullanımları, üretim süreçleri, yerel anlatılar ve anılar çerçevesinde yerelin miras alanına atfettiği değerler ve ilişki biçimleri tespit edilmiştir. Tespitler üzerinden güncelin ve geçmişin fiziksel çakışma noktaları belirlenmiştir. Çakışmaların kimi zaman düğüme dönüştüğü Çavdarhisar kırsal yerleşiminde bu tespitlerin koruma uygulamalarındaki görünürlüğü tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Çalışmada çok katmanlı yerleşimlerin katılımcı ve bütünleşik yaklaşımlarla korunması konusu güncel katman ve kullanıcıları temelinde ele alınmıştır. Çünkü Çavdarhisar'da neredeyse boşalmış olan Eski Köy merkezinin yerelle bağı, katmanlar ve paydaşlar arasındaki değer çatışmaları sebebiyle neredeyse kopmak üzeredir. İlçenin yakın geçmişinin ve bugününün arkeolojik katman düzeyinde tanınması ve korunması bu katmanla doğrudan ilişkili olan kullanıcıların değer ve sorunlarının tespitiyle mümkün olabilmektedir. Araştırma bu tespitlere katkı koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many cities, villages and towns have been described as multi-layered settlements in Anatolia, which has been a settlement for ages. The study focuses on the settlements where rural and archaeological heritage sites overlap. Today, integrated approaches to the conservation of these places are still lacking, and the focus is generally on the values and problems of the ancient city. The heritage values of the recent past are reduced to physical characteristics and the continuity of the settlements is interrupted by interventions. In this context, Çavdarhisar District of Kütahya, which is one of the settlements where the rural and archaeological sites coexist, has been examined in three layers as“ancient”,“recent past”and“present”. In-depth interviews with the inhabitants of Çavdarhisar in order to understand the mutual relationship between the locals and place constitute the essential part of the context that is described“today”. During the interviews, the daily life of the people, building uses, production processes, local narratives and memoirs were examined to reveal the values and relationships that the local people attributed to the heritage site. The physical juxtapositions of the present and the past were assessed through the data collected from the interviews. In the rural settlement of Çavdarhisar, where juxtapositions sometimes turn into conflicts, the visibility of these findings in conservation practices was discussed and evaluated. In this study, the conservation of multi-layered settlements with participatory and integrated approaches is discussed on the basis of the current layer and its users. Because the old village center of Çavdarhisar, which is almost empty today, is tearing off the rural heritage values due to the conflicts between the layers and stakeholders. Recognizing and conserving the recent past and present of the district as well as the archaeological layer is possible by identifying the heritage values and problems of its users directly associated with this layer. This research aims to contribute to the studies conducted on this purpose.