Conservation of village institutes as a heritage of Early Republican period: Ivriz Village Institute
Erken Cumhuriyet Dönemi kültürel miras alanı olarak köy enstitülerinin korunmasi; İvriz Köy Enstitüsü örneği
- Tez No: 612638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren, aralarında 'eğitimin' de önemli bir konuma sahip olduğu, yeni, modern bir ulus kurmayı amaçlayan pek çok reform başlatılmıştır. Yeni Cumhuriyetin yerelden yola çıkarak kalkınmayı amaçlayan politikasının yansıması olarak, Köy Enstitüleri, yeni bir eğitim sistemi modeli olarak önermiştir ve böylece eğitim yoluyla kırsal kalkınma amaçlamıştır. Köyün canlandırılması söylemi ile, köyler için, öğretmen, sağlık memuru ve tarım uzmanları yetiştirmek amaçlanmıştır. Zamanla bu okullar, modernleşme aksiyonlarını kırsala taşıyan, en organize kurumlar haline gelmişlerdir. 1948 yılına gelindiğinde enstitülerin sayısı 21'e ulaşmıştır. Ancak, ülkede 1950'lerden sonra değişen kalkınma ve eğitim politikalarının sonucu olarak, 1954 yılında bu okullar kapatılmıştır. Pek çok somut ve somut olmayan değerler taşıyan modern döneme ait kırsal kültürel miras alanları olarak görülen Köy Enstitüleri yerleşkeleri, bu değişimin sonucu olarak değişmeye ve yok olmaya başlamıştır. 1940 yılında Konya'da kurulan İvriz Köy Enstitüsü, ulusal bir mimari yarışma ile elde edilen projeye göre Enstitü üyelerinin ortak çalışması ile inşa edilmiştir. Enstitülerin kapatıldığı tarihten itibaren, alanda eğitim sürekli sistem değişikliğine uğrayarak devam etmiştir. Bu değişimle beraber, kampus kendisine ait arazileri ve binaları çoğunlukla korumasına rağmen, bu alanlar zamanla terk edilmiştir. Bu çalışma, İvriz Köy Enstitüsü örneği üzerinden, modern döneme ait kırsal kültürel miras alanları olarak köy enstitüleri kampüslerini, farklı ölçek ve dönemdeki değer, sorun ve potansiyellerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesine dayanarak, sürdürülebilir bir koruma ve yönetim için ilke, strateji ve eylemler önermektedir.
Özet (Çeviri)
Early Republican Period includes many movements aimed to create a new identity for the new republic. The Village Institutes had become an important experience that turns into a unique rural education system aiming a rural development. With the principle, revitalization of the villages, it is aimed to train teachers, agricultural experts, and health officers from villagers and for the villages, which constitute 80 percent of the society in the 1940s'. In time, the movement became one of the most organized extensions of the modernization movement towards the peasantry in Turkey. By 1948 the number of institutes reached 21. When the institutes were dissolved in 1954, settlements of the institutes started to change or become leftover places. İvriz Village Institute was opened in 1940, and it was built by the co-work of the institute's members according to the project obtained by a National Architectural Competition. Since the day the institutes were closed, education has been continuing in the site till today by changing form. However, most of the buildings belonged to the campus of the institute were left ruin. Campuses of village institutes are self-produced, multifunctional, and sustainable settlements that carry many tangible and intangible values like historical, educational, social, and commemorative. Many studies have been conducted in many fields since their closure, but there are fewer architectural studies and even lesser in the conservation field. With this study, it is aimed, to make an overall evaluation, about the values of institutes as heritage places, focusing on the İvriz Village Institute; understand the place with all its historical and contemporary components and aspects and based on these evaluations and develop conservation principles and strategies for its conservation and sustainability.