Probabilistic assessment of the contribution of geotechnical factors on observed structural damage in Adapazari and Düzce regions
Geoteknik deprem mühendisliği parametrelerinin Adapazarı ve Düzce bölgelerinde gözlenen yapı hasarına etkisinin olasılıksal analizi
- Tez No: 612647
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
1999 Kocaeli ve Düzce Depremleri, Adapazarı, Düzce ve çevresindeki şehirlerdeki yapılarda geniş çaplı hasara sebep olmuştur ve bu yıkıcı olaylardan toplanan veriler kullanılarak mevcut yapı stoğunun hasar durumu tahmin etmeye yönelik çeşitli çalışmalar yapılmıştır. 1999 Kocaeli Depremi'nden sonra Adapazarı'nda gözlemlenen yapısal hasarlar için, geoteknik deprem mühendisliği etkilerini de içeren hasar tahmini modelleri geliştirilmiştir ancak, önerilen modellerin bu depremler için diğer şehirlerden toplanan veriler kullanılarak doğrulama çalışmaları yapılmamıştır. Bu çalışma kapsamında, Adapazarı ve Düzce şehirleri için zemin araştırmaları, yapı stoğuna ait hasar durumları ve yapı parametrelerini içeren bir ortak veri tabanı derlenmiş, sahaya özgü zemin tepki ve sismik zemin sıvılaşma tetiklenmesi analizleri yapılarak geoteknik deprem mühendisliği parametreleri derlenen veri tabanına eklenmiştir. Tahmin parametreleri olarak, kat adedi, maksimum yer ivmesi, spektral ivme, sıvılaşma şiddet indeksi ve sıvılaşma kaynaklı oturmayı içeren hasar durumu tahmin modelleri, doğrusal diskriminant analizi, çok terimli lojistik regresyon ve maksimum olabilirlik analizi yöntemleri ile geliştirilmiştir. Modeller daha fazla sayıda yapı içeren Adapazarı veri seti için geliştirilmiş ancak seçilen regresyon yönteminin uygunluğunu değerlendirmek ve yer hareketi ile geoteknik parametrelerin model performansına katkısını analiz etmek için Düzce veri seti ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, kat adedinin tahmin performansı üzerinde en önemli etkiye sahip parametre olduğunu göstermiştir; geoteknik parametreler ise, hasar durumunun gerçek tahmin oranını %10-%15 oranında artırmaktadır. Bu çalışmada önerilen hasar durumu tahmin modeli, Adapazarı ve Düzce'deki hasar durumlarını herbir hasar durumu için %60'tan yüksek bir oranda doğru tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
The 1999 Kocaeli and Düzce Earthquakes caused extensive damage to the structures in Adapazarı, Düzce and surrounding cities, leading to several attempts to estimate the damage states of the existing building stock using the data collected from these destructive events. Preliminary damage state prediction models that include the geotechnical earthquake engineering factors were developed for Adapazarı after the 1999 Kocaeli earthquake; however, validation exercises were not performed using the data collected from other cities for these earthquakes. In this study, a joint database of performed subsurface soil investigations and the building stock data including the damage states and structural parameters is compiled for Adapazarı and Düzce cities and the geotechnical earthquake engineering parameters are added to the compiled database by performing site-specific ground response and seismic soil liquefaction initiation analysis. Damage state prediction models that include the number of stories, peak ground acceleration, spectral acceleration, liquefaction severity index, and liquefaction induced settlement as predictive parameters are developed by linear discriminant analysis, multinomial logistics regression, and maximum likelihood analysis methods. Models are developed for the Adapazarı dataset that includes significantly higher number of buildings and tested for the Düzce dataset to evaluate the suitability of the selected regression approach and to analyze the contribution of ground motion and geotechnical parameters to the model performance. Analysis results showed that the number of stories is the parameter with the most significant effect on the predictive performance; while the geotechnical parameters increase the true prediction ratio in each damage state by 10%-15%. The final damage state prediction model proposed in this study estimates the damage states in Adapazarı and Düzce correctly by more than 60% for each damage state.