Günübirlik jinekolojik cerrahilerde propofole eklenen fentanil ve remifentanilin sedasyon düzeyleri ve postoperatif erken dönemde kognitif fonksiyon üzerine etkileri
  1. Tez No: 612653
  2. Yazar: ZEYNEP YAVUZEKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSU HAYRİYE TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada küretaj işlemlerinde sedasyon uygulanan olgularda; propofole eklenen fentanil ve remifentanil ilaçlarının anestezi derinliğine, propofol ilaç tüketimine, yeterli anestezi derinliğine ulaşma, uyanma, derlenme, kognitif fonksiyonların geri gelme sürelerine, postoperatif analjezik tüketimi ve hemodinamiye etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: ASA I-II, 18-70 yaş arası, elektif küretaj yapılacak 60 kadın hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalara preoperatif ve postoperatif mini mental test (MMT) uygulandı. Peroperatif vital bulguları ve BİS değerleri kaydedildi. Grup F'e propofol ve fentanil, Grup R'e propofol ve remifentanil uygulandı. Verilen tüm ilaçlar ve dozları kaydedildi. Sedasyon derinliğine ulaşma süresi, anestezi süresi, cerrahi süresi, ek opioid kullanma miktarı, göz açma süresi, anesteziden uyanma ve postoperatif derlenme odasına alınmasına kadar geçen süreler dakika cinsinden kaydedildi. Hastaların sedasyon düzeyi (OAAS/S) ve BİS ile değerlendirildi. İşlem sonrası ağrı VAS ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, kilo değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Hastaların gruplara göre peroperatif vital bulguları ve intraoperatif BİS değerleri incelendiğinde iki grup arasında istatistiksel fark saptanmamıştır. Preoperatif ve postoperatif MMT ve işlem sonrası VAS değerlerinde iki grup arası fark bulunamamıştır. Toplam kullanılan propofol dozunda gruplar arası fark bulunmamıştır. Cerrahi süreler bakımından fark yok iken, remifentanil kullanılan grupta sedatize olma süresi, ortalama göz açma süresi ve ortalama derlenme süresi fentanil kullanılan gruba göre anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda propofole eklenen fentanil veya remifentanil grupları karşılaştırıldığında remifentanil ile sedasyon uygulanan hastaların hiç ek komplikasyon yaşanmadan daha hızlı sedatize olduğu, göz açma ve derlenme sürelerinin daha kısa olduğu görülmüştür. Biz bu çalışmayla günübirlik cerrahi sedasyonunda remifentanil/propofol kombinasyonunun güvenli ve etkin olduğu sonucuna ulaşmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim: Two sedation protocol with different opioids (remifentanil, fentanil) was compared in terms of sedation depth, propofol consumption, sedatization time, recovery time, eye opening time, cognitive function recovery time, postoperative analgesic consumption time and hemodynamic profile. Method: The prospective study was planned in ASA I-II, 18-70 year of age, 60 elective curettage operation. All patients were assessed with MMT preoperatively and postoperatively. First group received remifentanil (Group R), second group received fentanil (Group F) with propofol infusion for sedation during surgery. All hemodynamic values, BIS values, sedatization time, surgery time, sedation time, eye opening time, recovery time, additional opioid requirements were recorded introperatively. The sedation levels were assessed with OAAS/S and BIS levels. Postoperatively VAS scores were recorded for pain evaluation. Results: There was no difference in terms of demographic values between two groups. Patients peroperative hemodynamic values, intraoperative BIS values, intraoperative propofol consumpiton, preoperative and postoperative MMT results were not differed between groups. Postopeative VAS values and postoperative analgesic consumption were not differed between two groups. In both groups surgery time was not differed statistically.