A study on the energy efficiency criteria of green campus with a multi-scale approach: METU campus
Çok ölçekli bir yaklaşımla enerji verimli yerleşke kriterlerinin sağlanması üzerine bir çalışma: ODTÜ yerleşkesi
  1. Tez No: 612654
  2. Yazar: ÖZGÜ APAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ŞENOL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Fosil yakıtı kullanım miktarının azaltılması konusunun sürdürülebilirlik gündemindeki önemi mevcut iklim değişimi konusunda artan endişelere paralel olarak artmaktadır. İklim değişiminin temel nedeni olan ve şehirlerin toplamda %75'inden fazla oranda nedeni olduğu insan kaynaklı sera gazı salınımları, kentlerde enerji dönüşümünün hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşmesini gerektirmektedir. Küçük ölçekli kentler ve yaşayan laboratuvarlar olarak üniversite kampüsleri sürdürülebilirlik yaklaşımlarının organizasyonal ve mekansal düzeyde yürütülmesine örnek olabilecek en uygun alanlardır. Bu bağlamda günümüzde artan sayıda üniversite özellikle enerji dönüşümü konusunda ''yeşil kampüs'' olma yolunda hedefler belirlemektedir. Fakat ilgili yazında belirtildiği üzere; birçok üniversiteye yol gösteren enerji verimliliği kriterlerinin daha kapsamlı bir yaklaşımla ele alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sorundan yola çıkan çalışma iki temel amaca sahiptir: (1) yeşil kampüs değerlendirme araçlarının enerji kriterleri, üniversitelerin kurumsal boyutunun kampüs sürdürülebilirliği ile ilgili süreçlere etkisi ve enerji verimli tasarım konuları üzerine yazın taraması yaparak yeşil kampüs enerji verimliliği uygulamaları için kampüsü stratejik ve mekansal açıdan kapsamlı şekilde değerlendirebilecek çok ölçekli bir değerlendirme aracı geliştirmek (2) ODTÜ kampüsünü tasarlanan bu araçla enerji verimliliği açısından değerlendirmek. Çalışmanın beklenen katkısı yeşil kampüs kavramının enerji kriterlerini genişletebilecek bir çalışma ve bu kavramı mekansal bakış açısıyla zenginleştirmek adına örnek olabilecek bir yöntem sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Reducing fossil fuel demand has become a more critical issue within the sustainable development agenda due to the rising concerns about recent climate change. Urban areas currently consume over two-thirds of the world's energy and account for more than 75% of the anthropogenic emissions. In today's context, tackling climate change and minimizing its impacts require to act urgently and effectively towards reducing energy-related emissions in urban areas. As microcosms and living labs, university campuses are the best possible settings for exploring and practicing sustainability issues. In this respect, an increasing number of universities are committed to a more ''green campus'' to be primarily upon the energy issue by applying a variety of actions and strategies to their campuses. Literature, however, shows that the trend of transition into an energy-efficient campus for universities still lacks the core leading. The interventions and strategies applied by universities are generally framed by the Campus Sustainability Assessment (CSA) tools. Yet, the energy criteria of CSA tools limited to achieving energy savings with retrofit technics in building scale, green building certification, and green technology usage. Therefore, further research, the involvement of different disciplines, and the integration of energy-efficient design measures; all these are waiting for further promotion. To that end, the study has two primary objectives: (1) based on the literature review to provide a multi-scale evaluation tool to investigate campus operations upon energy efficiency first as an organization and second as a physical settlement with a multi-scale approach, namely on building scale, on building configuration scale, and campus-scale (2) to evaluate the Middle East Technical University (METU) Campus greenness over energy efficiency with the generated assessment chart. The major contributions of this study are extending the understanding of the green campus concept in terms of energy efficiency and presenting a methodology that can be used to enrich the criteria of the CSA tools.