Construction techniques of traditional Güdül houses
Geleneksel Güdül evlerinde kullanılan yapım teknikleri
  1. Tez No: 612652
  2. Yazar: NUR YAREN CELEN
  3. Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ili Güdül ilçesinde bulunan geleneksel konutların yapım sürecini göze alarak, kullanılan yapım teknikleri ile ilgili bütüncül ve güvenilir bir belge oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Güdül'ün tarihi, ilçenin genel özellikleri ve tarihi yerleşimde yapılan koruma çalışmaları konu alan araştırmalar incelenmiştir. Literatür araştırmasından edinilen bilgiler ve saha çalışmasında toplanan bilgiler değerlendirilerek, Güdül evlerinin mimari özellikleri tanımlanmıştır. Geleneksel Güdül konutlarının özelliklerini taşıyan ve kullanılan özgün yapım tekniklerinin gözlenmesine olanak sağlayan yapılar seçilerek belgelenmiştir. Yapım sisteminin ve mimari elemanların tüm bileşenleri malzemesi, formu ve kullanılan yapısal detaylarının gösterdiği benzerlik ve değişikliklere göre incelenmiş ve gruplanmıştır. Geleneksel yapılarda kullanılan yapı malzemeleri, yapı ustalarının kullandığı el aletleri ve yerel söylemler belirtilmiştir. Yapılan tüm belgeleme ve saha çalışmaları ile yerel ustalardan toplanan bilgiler doğrultusunda genel bir değerlendirme yapılarak, Güdül evlerinin yapım aşamaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare comprehensive and reliable documentation about construction techniques and materials of traditional houses in Güdül, district of Ankara, considering construction processes. For this purpose, studies about general features and history of Güdül as well as preservation activities in the settlement were collected and reviewed. By evaluating collected information from literature research and documentation of collected data on site surveys, architectural characteristics of Güdül houses were defined. The houses which represent the traditional Güdül houses and allow the observation of original construction techniques used in Güdül houses were surveyed and documented. All components of structural and architectural elements were analyzed and grouped in terms of similarities and differences in construction techniques, forms and materials of the elements. With an overall evaluation of all documented data and information gathered from surveys and local master builders, construction processes of traditional Güdül houses were explained briefly.