Para arzındaki değişmelerin para talebi üzerindeki etkisinin çözümlenmesi ve Türkiye uygulaması: 1982-1993
  1. Tez No: 61268
  2. Yazar: İNCİ PARLAKTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İktisatçılar ekonomik olayları değerlendirmek için bazı makro yaklaşımlar geliştirmişlerdir. Ancak bu yaklaşımlar metodolojik açıdan farklılıklar gösterebilir ve olayların değerlendirilmesinde birbirlerine alternatif nitelikte olurlar. Örneğin, bir kısım iktisatçı para miktarındaki artışların ekonomi üzerinde etkisi olduğunu savunurken başka bir kısım iktisatçı da parasal miktardaki artışın reel değerler üzerinde etkili olmadığını savunmuştur. Yeni Klasik Ekol yaklaşımı olan“Rasyonel Bekleyişler Hipotezi”ne göre de para arzındaki beklenen bir artış hem gelirleri hem de fiyat düzeyini aynı nispette arttırmakta, böylece reel değerler üzerinde etkisiz olmaktadır. Ancak para arzındaki beklenmiyen değişmeler reel değerler üzerinde etkili olmaktadır. Carr ve Darby isimli iki iktisatçının ortaya attıkları Şok Emici Hipoteze göre kişiler nominal para arzındaki beklenmiyen artışın bir kısmını portföylerini yeniden düzenliyesiye kadar ellerinde tutmaktadırlar. Böylece şokun bir kısmı para talebi tarafından emilmektedir. Bu çalışmada Şok Emici Hipotez Türkiye para miktarı verileri için test edilmiş ve Türkiye para talebi denkleminin katsayıları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economists developed some macro approaches in order to analyze economic problems. These approoaches may be different from each other and they become alternatives in the anaysis of the problems. For example, while some economists argue that increase in money supply has some effects on the economy others say that increase in money supply will not affect the real quantities. According to Rational Expectations Hypothesis, an anticipated increase in money supply affects both income and prices at the same level, therefore the real quantities are not affected. But an unanticipated increase in money supply affects the real balances. Two economits named Carr and Darby stated a Shock Absorber Hypothesis. This hypothesis states that agents will hold a proportion of an unanticipated money supply till they adjust their portfolio. Thus some part of the shock is absorbed by the demand for money. In this study, Shock Absorber Hypothesis is tested for Turkish money supply data and coefficients of money demand equation for Turkey were estimated.