Soyut resimde çizgisel düzenleme ve renk ilişkisi
  1. Tez No: 61269
  2. Yazar: CENK SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. OYA KINIKLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yüzeyin çizgisel düzenlemesi resmin oluşumundaki ilk düşünceler arasında yer alır. Bu düşünce eserin oluşum sürecinde de devam eder. Düzenlemenin sağlamlığı sorunun çözümünde önemli rol oynar. Sanatçımn resimleriyle ilgili diğer önemli düşüncelerinden biri de renktir. Sonsuz renkler, sonsuz çeşitlilikler, resmin her aşamasında bir akıl etkinliğidir. Resmin oluşum sürecinde, sürekli emek tüketilen ve sonuca ulaşmada temel oluşturan bu iki sorun, eserin çözümlenmesinde genellikle, birlikte düşünülmemektedir. Dikey, yatay, diyagonal ve sarmal yönler, figüratif veya non-figüratif tüm resimlerde yer alır. Ancak, figüratif resimlerdeki çizgisel düzenleme, figür, nesne ya da ışık-gölge bağlanımdadır. Non-figüratif yapıtlarda ise bağımsız çizgi ve biçim, kompozisyon yüzeyinde görülür biçimde oluşur. Renkte, sözü edilen özgür biçimlerin içinde varlığım sürdürür. Bu nedenle, araştırmada soyut resim sanatı ele alınmış, çalışmalar bu doğrultuda sürdürülmüştür. Araştırma konusu soyut resim sanatı temeline dayanmaktadır. Öncelikle onun dayandığı felsefi temeli, bilgi-nesne'sini belirlemek gerekir. Bu düşünceyle konunun birinci bölümünde soyut resmin felsefesi ele alınmıştır. Yüzeyin çizgisel düzenlemesi ve renk sorununa ise ilerleyen bölümlerde, örneklerle değinilmiştir. Konunun gerçek anlamını kaybetmemesi için, araştırmada örnek alınmış eserlerin çizgisel analizi verilmiştir.VI Soyut resim sanatı, evrene bakışında ve yaklaşımında ortak niteliklere sahip birbirinden ayrı akımlardan oluşur. Soyut sanatın ancak bu akımlarda kendini gerçekleştirdiğini ve soyut sanat deyiminin, tüm bu sanat anlayışlarını kuşatan bir genel kavram olduğunu söyleyebiliriz. Soyut resim sanatına bir başlangıç niteliğinde olan, soyut resime ışık tutan Kübizm akımına da değinmek gereksinimi duyulmuştur ve bu gereksinimle araştırmanın dördüncü bölümünde, konuya yer verilmiştir. Soyut resim sanatı içine giren sanat anlayışlarından Non-Figüratif ve bu başlık altında neo- plastizm ve süprematizm akımları ve önemli temsilcileri ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise, Türk soyut resmine önemli katkıları olan sanatçıların eserleri incelenmiştir. Bu sanatçıların araştırmadaki dizilişi alfabetik sıra ile yapılmıştır. Son olarak da kendi çalışmalarımdan bir örnek verilmiş ve analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
To put in order the lines of the Surface is the main idea in forming a drawing. This idea is also lasting at development period of this work. The reinforce of this arrangement has a strict rule and relationship while one is solving this matter. The other ideas of the Artists drawing are also about the colors; endless colors, endless varieties are the results of a mind's activity. In forming the drawings are two mainproblems, this are to work hard and to finish this drawing, both of this problems must be at a same level. There are in every drawings horizontal, vertical, helical directions figurative and non-figurative objects. Merely, the figurative drawings are limited with a figure, a think or with a shadow-light line working. On the other hand, the non-figurative drawings are independent with their free composition. Also, color is independent with a free composition. For this reason, this investigation's subject is abstract drawing art. The subject of this investigation is based on the abstract drawing art's philosophical basis and on the basis of knowledge. For this reason the first part of this investigation's subject is the philosophical basis of an abstract drawing. The second part is about the color and about to put in order the lines of the surface. The analysis of the art's lines are made in this investigation to don't loose the main point of view of this subject.via There are different movements in the abstract drawing art, especially there are some difference on the point of view and on the way of drawing. An abstract drawing art can be made only with this different movements, it contains also a general concept of all kind of movements. Perhaps, Cubism has started the abstract drawing art, so it was a necessity to write about Cubism, on the fourth section was Cubism mentioned. An abstract art contains non-figurative, suprematism and stilization movements, those and the representatives of the movements were also mentioned. On the fifth section, the important Turkish artists of abstract drawing were mentioned with their works. The names of this artists are in an alphabetical order. Finally, there is an analysis and an example of my work.