Sahne makyajı (gerekliliği, işlevleri ve uygulanması)
  1. Tez No: 61271
  2. Yazar: ALEV GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Makyaj, genel bir tanımla, gösteri sanatları, sinema ve televizyon oyuncularının görünü^erini güzelleştirmek ya da canlandırdıkları karaktere uygun görünüm kazanmak için, yüzlerinde kozmetik malzemeler kullanarak yaptıkları değişikliktir. Makyaj, kozmetik bir uygulama olmasının yanısıra, yüksek sahne ve kamera aydınlatmalarında oyuncuların yüzlerinin soluklaşarak, belirsizleşmesini önlemek amacıyla da yapıldığı için uygulanması zaruri bir işlemdir. Bu amaçla hazırlanmış olan bu tez, uygulamada kolaylık sağlanmasını ve makyaj yapımının öğretilmesini hedeflemiştir. Bu tezde, genel başlıklarla sahnede makyajın niçin yapıldığı ve bilinen ilk uygulamalardan bugüne kadar ki gelişimi incelenmiştir. Uygulamalarda kolaylık sağlaması amacıyla yüz yapısı ve anatomisinin tanıtılması ile başlayan bölümlemeler, karakter, makyaj ilişkisi, uygulanacak makyajların nasıl tasarlandığım açıklayan ve makyaj teknMerinin tanıtılması ile devam etmektedir. Tiyatro oyunculuğu bölümü öğrencilerinin ve amatörce uğraşanların genel bir makyaj bilgisi edinmelerini ve el becerileıini geliştirmelerim sağlamak amacıyla sadece boyama tekniği ile yapılan uygulamalardan oluşan bu tezde, boyama ile modellendirmelerin uygulanışları, doğru sahne makyajı uygulamaların açıklamaları, karakter makyajının tanıtılması ve gerekli olduğu noktalar da cinsiyet değiştirme uygulamaları açıklanmıştır.Tarihsel oyunlarda ve dönemlere dayalı oyunlarda, karakterlerin ulusal ve ırksal özelliklerinin belirlenmesinde başvurmak üzere, Antik Yunan' dan başlayıp 20.y.yıla kadarki görüntü özellikleri, ulusların ve ırkların fiziki özellikleri ayrı bölümlerde tanıtılmıştır. Makyaj uygulamaları sırasında kullanılması gerekli olan makyaj malzemelerinin listesi, çeşitleri ve kullanım alanları uygulayıcılara yardımcı olması açısından açıklanmıştır. Daha çok fantastik ve çocuk oyunlarında kullanılabilecek doğaldışı ve insan olmayan karakterlerin görüntü özellikleri de ayrı bir başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Make up is the change that actors' and actresses of performing arts, cinema and television apply on their appearence in order to change, beautify and attain a suitable view by the help of cosmetic material. Besides that it is a cosmetic application, since it provides vivid appearence against the powerfull lighting of the stage and camera, it is an obligation.This study is thus aimed to teach make up applications and to provide simplicity. In this study, it is examined that make up is used on the stage and how it has improved since its first practise. First sections are dedicated to the information on the anatomy of the face in order to help applications, later on character-make up relation is handled. Afterwords make up projections are explained and make up tecniques are presented. Only the painted make up is handled in this study. The reason for this is that it could be used by amateurs and students. Besides their hand applications can only be improved by this way. Painting models, their applications, rightstage make up, character make up and changing the sexuality by make up are the other topics handled here.In order to provide assistance for historical and period plays, starting from Ancient Greece up until twentieth century the physical facial features of nationalities and races are also included. Make up materials that would be utilized during make up applications are presented with their lists, kinds and area of utilization, in order to help the applicants. Fantastical and unnatural make up which are used mainly in children's theater are also handled under a separate title.