Sahne sanatlarında makyajın tipik uygulama modelleri
  1. Tez No: 63681
  2. Yazar: ZİBELHAN DOLKAY
  3. Danışmanlar: PROF. SEVDA AYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Araştırmamın ilk bölümünde sahne makyajının karakter yaratımında ne derece önemli olduğu, amacı ve tarihçesi üzerinde durulmuştur. Çeşitli makyaj malzemeleri, bunların kullanım yerleri ve amaçlarının incelendiği ikinci bölümün ardından, makyajın yüze, doğru bir sıralama içinde uygulanışı ele alınmıştır. Yüz üzerinde (özellikle belirli tiplemelerin yaratılması sırasında) çeşitli değişiklikler yapılabilinir. Bu aşamada ise, kullanılan malzemelerin özellikleri ve uygulama teknikleri konusunda ön bir bilgiye sahip olmak gereklidir. İşte tüm bu konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar çalışmamın dördüncü bölümünde ana detaylarıyla incelenmiştir. Kimi zaman canlandırılacak olan karakter gereği oyuncu, kendi yüz uzuvlarının şekli üzerinde değişim veya düzeltme yapma gerekliliğini hissedebilir, örneğin; oyuncunun kendi dudakları kaim ancak canlandıracağı tiplemenin dudakları ince ve küçük olabilir. İşte bu ve buna benzer yüz uzuvları üzerinde yapılması mümkün değişikliklere ve düzeltmelere, araştırmamın beşinci bölümünde yer verdim. Verilen tüm temel bilgilerin ardından çeşitli yaş kategorileri ve belli başlı karakterlerin makyajları, uygulama aşamaları açısından tek tek ele alınarak, son bölümünde resimli örnekler şeklinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK The first part of this dissertation is centered on what stage make-up is for, its history and its role in bringing out the character played on stage by actors or actressess. Second part, where varied make-up materials and substances and the ways to use them are taken up, is followed by the part three in which the sequence and techniques of putting the make-up substances on are studied. In certain cases, particularly when a players, facial appearance is to go through, due to the part to be acted, some changes, then, being well informed of the properties of the make-up materials or substances to be used and the techniques how to use or apply them become vitally important. These and similar issues are dealt with in part four. Another aspect of stage make-up applications dealt with in part five covers the items such as“what is possible, what can be done”in situation where, due to requisites of the role to be acted out, a player's facial features are, through stage make-up application, to be tampered with, making lips, for example, look fleshier or nose longer than they actually are. In the final part, make-up process, as a whole, is studied and illustrated in detail in terms of participants age, make-up types and application types. II