Türkiye'de kırmızı et üretim-tüketim ve dış ticaret
- Tez No: 61270
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV ÖZET Türkiye Cumhuriyeti 'nin kurulmasından sonra kırmızı et sanayiinin önemi artmıştır. Kırmızı et sanayiinin en önemli amacı, ülkenin et ihtiyacını karşılamak, kasaplık hayvancılığı, besiciliği geliştirme ve özendirmek, üretimi artırma ve üreticiyi korumak, et teknolojisinin geliştirilip yönlendirilmesi ve de istihdam yaratmaktır. Etin hammaddesi de insan beslenmesinde önemli bir yeri olan büyük ve küçükbaş hayvandır. Hayvan besiciliğinin ülke ekonomisine katkıları; sanayiye girdi sağlamak, insan gıdası olarak değerlendirilmeyen bitkisel ürün ve artıklarının daha ekonomik değerlendirilmesinde, hızla artan nüfusumuzun daha dengeli beslenmesinde, iç ve dış pazarlarınkaliteli et ihtiyaçlarının karşılanmasında, kırsal kesime iş olanakları sağlaması yönündeki rolü bakımından çok önemlidir. Türkiye'de Kırmızı Et Üretim-Tüketim ve Dış Ticareti konulu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde hayvancılık sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi ele alındıktan sonra, AB 'de ve Türkiye'de hayvancılık sektörünün yapısal analizi, hayvancılık sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki payı, hayvancılık sektörüne yönelik politikalar ile hayvancılık sektörünün sorunları ve çözüm önerileri incelenmiştir. İkincibölümde ise, AB'de ve Türkiye'de kırmızı et sanayii gelişimi ve kırmızı et üretim ve tüketimi incelenip, Türkiye'de kırmızı et sanayii sorunları ve çözüm önerileri yer almıştır. Üçüncü bölümde ise yine AB'de ve Türkiye'de kırmızı et iç ve dış ticareti ele alınarak, yine Türkiye'de kırmızı et iç ve dış ticaretinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT After the foundation of the Turkish Republic, the importance of the red meat has increased. The main objective of the red meat industry is to meet the national demand for meat in general and demand of butchers nationally, to promote and improve fattening of livestock, increase production, help producers, improve and manage meat technology and create employment. The source of meat which is very important for human nutrition is cattle, sheep and goats. The contribution of livestock fattening to national economy are supplying input for the industry, making use of plants that are not convenient for human diet, helping the healthy nutrition of the population which is rapidly increasing, meeting the demand of domestic and foreign markets, creating employment at rural areas. This study about production and consumption and exportation of red meat in Turkey is made up of three parts. In part one, the importance of livestock sector in Turkish economy, structural analysis of livestock sector both in European Union (EU) and Turkey, percentage of livestock sector in Turkish economy, policies about livestock sector, problems and possible solutions of the sector are presented. In the second part the development and production and consumption of red meat industry both in Turkey and EU arevu studied. Problems and possible solutions of Turkish red meat industry are presented. In the third part the important and export of red meat in EU and Turkey are studied and problems and possible solutions of red meat import and export are given.