Kitle iletişim çözümleme yöntemlerinden toplumbilimsel çözümleme yöntemi açısından reality show programlarının incelenmesi: Sıcağı Sıcağına programı örneği
- Tez No: 61272
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
IV ÖZET Türkiye'de televizyonun gelişimi ile birlikte 1990 sonrası kâr ve ticari amaç güden özel televizyon kanalları ortaya çıkmıştır. Bu özel televizyon kanalları, kâr paylarını ve izlenebilirlik oranlarını artırmak için popüler kültürün bir yansıması sayılan“Reality Show”program türlerini oluşturmuşlar ve programlan izleyici kitleye sunmuşlardır. Bu programların televizyon kanallarında yayınlanmasında gözle görülür bir artış olduğu söylenebilir'. Bu artışla birlikte reality show programlarında konu ve içerik açısından rekabet, kâr ve izlenebilirlik oranının artırma düşüncesi ile farklılıklar oluşmuştur. Reality showlarin sözcük anlamının dışına çıkarak, izleyiciye kan ve şiddet öğelerini ortaya çıkaran ve yoğun olarak işleyen programlar sunduğu gözlenmiştir. Salt kâr amacı güden, rekabeti sağlayan ve izlenebilirlik duyguları ile hazırlanan bu programlar izleyicilerin evlerine ve günlük yaşamlarına, kan, vahşet, tecavüz gibi şiddet öğelerini rahatça sokmuş ve bu öğelerin izleyicide, günlük yaşamın bir parçası olan sıradan şeyler haline gelmesini sağlamıştır. Vakit geçirme hatta eğlenme amacı ile seyredildiği düşünülen bu programlar kitle iletişim çözümleme yöntemlerinden toplumbilimsel çözümleme baz alınarak incelenmiştir. Örnek alınan“Sıcağı Sıcağına”proramlarımn yapısı ve yer alan toplumbilimsel çözümleme kavramları kullanımlarla birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. Toplumbilimsel çözümlemede yer alan bir çok kavramın incelenen programların konu ve olaylarında tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As TV industry matures in Turkey, commercial private TV channels, seeking for profit, were established after 1990. These private TV channels created and broadcasted“Reality Show”kind of programs for increasing their profit and ratings. We can say these kind of TV programs became abundant very rapidly. With this increase in the quantity of Reality Shows, they varied in form and content, in order to increase profit and ratings, as well as beating the competition. By the way, Reality Shows, exceeded their literary meaning and started to broadcast mainly violence and blood which are attractive to the viewer. These Reality Shows made violence elements like brutality, blood and rape mundane happenings and made the viewers to receive these subject as ordinary daily events in their lives, just for increasing their profit and ratings in the competition. This kind of programs were examined based on the sociological analysis within media analysis techniques. It was thought that these TV programs were watched just for entertainment and time consuming. The structure of TV reality show“Sıcağı Sıcağına”was illustrated and explained with sociological analysis concepts. It was tried to match sociological analysis concepts with the subjects and events in these examined TV programs.