Evaluation of effect of sulfate on class C fly ash and lime stabilized expansive soil
Sülfatın C sınıfı uçucu kül ve kireç ile stabilize edilen şişen zemine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 612724
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu araştırmada sülfatın (Na2SO4 ve CaSO4.2H2O) C sınıfı uçucu kül ile stabilizasyonu sağlanan şişen zemin üzerindeki etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda karşılaştırma amaçlı olarak kireç kullanılmıştır. Şişen zemin laboratuvar ortamında kaolin ve bentonit kullanılarak elde edilmiştir. Soma ve Sivas-Kangal Termik santrallerinden temin edilen C sınıfı uçucu küller ana katkı malzemeleri olarak kullanılmıştır. Sülfat kaynağı olarak değişik oranlarda (3000ppm ila 40000ppm) Na2SO4 ve CaSO4.2H2O kullanılmıştır. Optimum uçucu kül oranı Soma (SFA) ve Sivas-Kangal (KFA) uçucu külleri için sırasıyla %15 ve %10 olarak seçilmiştir. Uçucu külün sülfat içeren zeminler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacı ile tanımlama, şişme ve tek eksenli basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Aynı zamanda iyileştirmenin kimyasal ve mikroyapı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacı ile XRD analizleri, zeta potensiyel testleri ve taramalı elektron mikroskobu görüntüleri kullanılmıştır. Sülfat eklemek, stabilize edilen zeminlerin şişme potansiyellerini değişik şekillerde etkilemiştir. %15 SFA ile iyileştirilen numunenin şişme potansiyeli sülfat eklenmesinden pozitif olarak etkilenmiştir. Ciddi oranda olmasa da sülfat eklemek %4 oranında kireç ile stabilize edilen numunenin şişme potensiyelinde genelde bir artışa neden olmuştur. %10 KFA ile iyileştirilen numunenin şişme potansiyeli özellikle CaSO4.2H2O'dan olmak üzere sülfat eklenmesinden pek fazla etkilenmemiştir. Na2SO4 eklemek uçucu kül ve kireç ile iyileştirilen numunelerin dayanımlarını genelde olumsuz etkilemiş ancak CaSO4.2H2O eklemenin dayanıma önemli bir etkisi olmamıştır. Tuzlanma (salination) ve etrenjit oluşumu nedeniyle 10⁰C'de kürlenen 40000ppm Na2SO4 eklenmiş uçucu kül ile iyileştirilen numunelerde ciddi dayanım kayıpları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of sulfate on expansive soil treated with Class C Fly Ash was investigated. Also, lime was used for comparison purposes. The swelling soil was prepared at laboratory environment by mixing kaolinite and bentonite. Class C Fly Ashes obtained from Soma and Sivas-Kangal Thermal Power Plants were used as main additives for stabilization. Na2SO4 and CaSO4.2H2O were used as sulfate sources with different concentrations (3000ppm to 40000ppm). Optimum fly ash content was chosen as 15% and 10% for Soma (SFA) and Sivas-Kangal Fly Ash (KFA) respectively. Index tests, swelling and unconfined compressive strength tests were performed to understand the effect of fly ash on sulfate bearing soils. XRD analysis, zeta potential tests and scanning electron microscope were also used to see the effect of treatment on chemical structure and microstructure. Sulfate addition affected the swell potential of each treated specimen differently. Swell potential of 15% SFA treated specimen was positively affected from sulfate addition. Although not dramatic, general increase was observed in the swell potential of 4% lime treated specimen after sulfate addition. Swell potential of 10% KFA treated specimen was not affected much from the sulfate addition, especially for CaSO4.2H2O. The strength of fly ash and lime treated specimens was generally affected negatively from Na2SO4 addition however, CaSO4.2H2O addition had no significant effect. A dramatic decrease was observed in strength of 40000ppm Na2SO4 added fly ash treated specimens that were cured at 10⁰C as a result of the probable salination and ettringite formation