Gürpınar (Van) ve çevresinin arı bitkileri
Bee plants of Gürpınar (Van) district and around
  1. Tez No: 612725
  2. Yazar: YUNUS KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Van ili, Gürpınar ilçesinde yetişen ve arı bitkileri olarak bilinen bazı bitkilerin yayıldığı ve toplandığı alanların tespiti, nektar, polen ve salgı gruplarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, bitkilerin bilimsel isimleriyle birlikte, kullanılan kısımları ve yöresel adları da verilmiştir. Gürpınar (Van) ilçesi Türkiye'nin Davis'in kareleme sistemine göre B9 karesinde yer almaktadır. Yapılan çalışmalarda, bu bölgede yaşayan insanlarla birebir görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, yörede arıcılık ile uğraşan kişilerden bilgiler alınmıştır. Ülkemiz arıcılık faaliyetleri açısından gelişmiş olmasına rağmen bu alanla ilgili yapılmış çalışmalar oldukça azdır. Özellikle bu eksikliği bir nebze de olsa gidermek amacıyla bu alanla ilgili çalışma yapmayı planlıyoruz. Yapacağımız çalışmanın bizden sonra bu alanda çalışacaklara yol gösterici ve veri sağlayacağına inanmaktayız. Yapılan arazi taramaları sonucunda arılar için nektar, polen ve salgı kaynağı olan 36 familyaya ait 108 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 83 tanesi otsu yapıda, 16 tanesi ağaç, 9 tanesi çalı formunda, 10 tanesi endemik ve 10 tanesi kültür bitkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tespit edilen bu bitkilerin arılar açısından kullanılan bölümleri de (nektar, polen, salgı) belirtilmiştir. Arılar bu bitkilerden 28 tanesinin sadece polen, 67 tanesinin polen ve nektar, 7 tanesinin polen ve salgı, 3 tanesinin polen, nektar ve salgı kısımlarından ve 3 tanesinin ise sadece nektar kısmından faydalandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the areas where some plants known as bee plants, spread and collected in Gürpınar district of Van province, to determine nectar, pollen and secretion groups. In addition, the scientific names of the plants, their parts and their local names are given. Gürpinar (VAN) is located in the town square B9 according to Turkey's Davis grid system. One-on-one interviews were conducted with the people living in this region. In addition, information was obtained from the persons dealing with apiculture in the region. Although our country is developed in terms of beekeeping activities, there are few studies on this field. We are planning to work on this area in order to eliminate this deficiency. We believe that our study will provide guidance and data for those who will work in this field after us. As a result of field surveys, 108 taxa belonging to 36 families, which are nectar, pollen and secretory sources for bees, were determined. 83 of these taxa are herbaceous, 16 are trees, 9 are shrubs, 10 are endemic and 10 are cultivated plants. In addition, the parts of the identified plants used for bees (nectar, pollen, secretion) are indicated. It was found that 28 of these plants benefited only from pollen, 67 of them benefited from pollen and nectar, 7 of them benefited from pollen and secretion, 3 of them benefited from pollen, nectar and secretion parts and 3 of them benefited from only nectar part.