Glomerülonefrit tanılı çocuklarda renal elastografi değerlerinin sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılması
Comparison of renal elastography values in healthy children and the ones with glomerulonephritis
  1. Tez No: 612737
  2. Yazar: BURAK YOĞURTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI DAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı glomerülonefrit tanılı çocuklarda B-mod ultrason ile birlikte non-invaziv bir method olan ARFI elastografiyle ölçülen değerlerin sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmaya biyopsi ile glomerülonefrit tanısı almış 18 yaşından küçük 30 hasta ve klinik ve laboratuvar bulguları normal olan 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. Tüm hastalara Virtual touch tissue quantification (VTQ) yazılımı kullanılarak ARFI elastografi incelemesi yapıldı. Sağ böbrek parankiminin üst, orta ve alt zonundan, ROI yardımıyla metre/saniye birimiyle değerler elde edildi. Her zondan üçer adet olmak üzere toplam dokuz adet shear wave ölçümü yapıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Sağlıklı grupta sağ böbrekten üst, orta, alt ve üç zonun ortalaması olarak ölçülen parankim elastografi değerleri sırasıyla 2,85±0,63 m/s, 2,85±0,68 m/s, 2,86±0,66 m/s, 2,85±0,57 m/s olarak saptandı. Hasta grupta ise sağ böbrekten üst, orta, alt ve üç zonun ortalaması olarak ölçülen parankim elastografi değerleri sırasıyla 3.42±0,42 m/s, 3.45±0,45 m/s, 3,39±0,39 m/s, 3,42±0,34 m/s olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this prospective study was to compare the values measured by ARFI elastography, which is a non-invasive method, in children with glomerulonephritis and healthy children. Materials and Methods: Thirty patients under the age of 18 years diagnosed with glomerulonephritis by biopsy and 30 healthy children with normal clinical and laboratory findings were included in the study. All patients underwent ARFI elastography using Virtual touch tissue quantification (VTQ) software. Values were obtained from the upper, middle and lower zones of the right kidney parenchyma in units of meters per second with the help of ROI. A total of nine shear wave measurements, three from each zone, were performed. Findings: There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of age and gender (p>0,05). In the healthy group, parenchyma elastography values measured from upper, middle, lower and average of three zones of the right kidney were 2,85±0,63 m/s, 2,85±0,68 m/s, 2,86±0,66 m/s, 2,85±0,57 m/s respectively. In the patient group, parenchyma elastography values measured from the upper kidney, middle, lower and general zones of the right kidney were 3,42±0,42 m/s, 3,45±0,45 m/s, 3,39±0,39 m/s, 3,42±0.34 m/s respectively.