Akut postenfeksiyöz glomerulonefrit hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with acute postinfectious glomerulonephritis
  1. Tez No: 945728
  2. Yazar: SAFİ BERRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
GiriĢ ve Amaç: Akut postinfeksiyöz glomerülonefrit (PIGN); böbrek dışı bir enfeksiyona karşı konakçı yanıtının bir sonucu olarak ortaya çıkan, immün aracılı glomerüler bir hasardır. Çocuklarda gelişen akut glomerülonefritin en yaygın nedenlerinden biri PIGN‟dir. Etiyolojide en sık streptokoklar yer alır. Günümüzde sanitasyon uygulamalarının artması ve antibiyotik kullanımının armasına bağlı olarak insidansı azalmıştır. Ancak çocuklarda hala önemli bir morbidite sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır(1). Bu çalışmada PIGN tanısı alan hastaların demografik, klinik, laboratuvar parametreleri, almış olduğu tedaviler incelenmesi planlandı. Ayrıca mevcut parametreler biyopsi yapılan/yapılmayan hastalarda karşılaştırılarak değerlendirilmesi planlandı. Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Kliniğine başvuru yapan, geçirilmiş enfeksiyon sonrası meydana gelen glomerulonefrit vakalarının demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Kliniğine başvuru yapan ve postenfeksiyöz glomerülonefrit tanısı alan 18 yaşından küçük hastalar araştırmaya dahil edildi. 18 yaşından büyük hastalar ve enfeksiyon dışı nedenlerle gelişen glomerülonefrit tanılı hastalar araştırmaya dahil edilmemiştir. Olguların demografik, laboratuvar, diagnostik, prognostik verileri (yaş, cinsiyet, muayene bilgileri, laboratuvar değerlendirmeleri) hasta dosyalarından ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri veri tabanından elde edilen bilgilerle retrospektif olarak değerlendirildi. Ayrıca hastaların takip süreleri, en son poliklinik kaydındaki klinik ve laboratuvar parametreleri değerlendirilerek prognostik göstergeler araştırıldı. İstatistiksel analizlerin ‟Scientific Packegefor Social Sciences‟ (SPSS versiyon22.0) (Chicago, IL,USD) paket programı kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler olarak frekans, yüzde değerler, ortanca (çeyrekler arası açıklık), ortalama, 25-75.persentil değerleri ve standart sapma değerleri verildi. Verilerin normal dağılımına Shapiro-Wilk testi ile bakıldı. Karşılaştırmalar için normal dağılıma uyan sayısal değişkenler için Independent Samples t-Test ile normal dağılıma uymayan sayısal değişkenler için Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenler arasındaki karşılaştırmalar ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute postinfectious glomerulonephritis (PIGN) is an immune-mediated glomerular injury that occurs as a result of the host response to an extra-renal infection. PIGN is one of the most common causes of acute glomerulonephritis in children. Streptococci are most frequently involved in the etiology. Today, its incidence has decreased due to increased sanitation practices and antibiotic use. However, it is still an important cause of morbidity in children(1). In this study, we planned to analyze the demographic, clinical, laboratory parameters and treatments received by patients diagnosed with PIGN. In addition, it was planned to evaluate the current parameters by comparing the patients with and without biopsy. In this study, it was aimed to investigate the demographic, clinical and laboratory characteristics of glomerulonephritis cases occurring after previous infection who applied to Erciyes University Faculty of Medicine, Pediatric Nephrology Clinic. Materials and Methods: In this study, patients younger than 18 years of age admitted to Erciyes University, Faculty of Medicine, Pediatric Nephrology Clinic and diagnosed with postinfectious glomerulonephritis were included in the study. Patients older than 18 years of age and patients diagnosed with glomerulonephritis due to non-infectious causes were not included in the study. Demographic, laboratory, diagnostic and prognostic data (age, gender, examination information, laboratory evaluations) of the patients were retrospectively evaluated with the information obtained from patient files and Erciyes University Medical Faculty Hospitals database. In addition, prognostic indicators were investigated by evaluating the follow-up periods, clinical and laboratory parameters in the last outpatient clinic record. Statistical analyses were performed using the 'Scientific Packegegefor Social Sciences' (SPSS version22.0) (Chicago, IL, USD) package program. Frequency, percentage values, median (interquartile range), mean, 25th-75th percentile values and standard deviation values were given as descriptive statistics. The normal distribution of the data was examined by Shapiro-Wilk test. For comparisons, Independent Samples t-test was used for numerical variables that fit the normal distribution and Mann Whitney U test was used for numerical variables that did not fit the normal distribution. Comparisons between categorical variables were made with chi-square test.