In-body antenna design for capsule endoscopy applications
Kapsül endoskopi uygulamaları için vücut içi anten tasarımı
  1. Tez No: 612752
  2. Yazar: EMRE GÜREŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sindirim sisteminin görüntülenmesinde kullanılan metotlar hem hastaya rahatsızlık vermekte hem de görüntülemede yetersiz kalmaktadır. Endoskopi muayenesi olacak hasta, bir veya birkaç gün önceden sadece diyetine dikkat etmek durumunda kalmayıp, bu prosedür esnasında da yaşadığı rahatsızlığın asgari düzeye indirilmesi adına etkisi prosedürün sonrasında da devam eden birtakım sedatif ilaçlar almak durumunda kalırlar. Günümüzde maliyeti nedeniyle yaygın şekilde kullanılmasa da kablosuz kapsül yapılar kullanılmaya başlanmıştır. Kablosuz kapsül uygulamalarında hasta için herhangi bir kısıtlama yoktur. Hasta kapsül yapısını yuttuktan sonra, kapsül görüntüleme yaparken kendi olağan yaşamına devam edebilir. Kablosuz kapsül teknolojisi gelişimi devam eden bir teknolojidir. İnsan hayatını kolaylaştıran bir uygulama olmasına rağmen, fazlaca sınırlaması ve eksiklikleri olan bir teknolojidir. Kablosuz kapsül teknolojisinde kapsül hasta tarafından yutulduktan sonra bağırsağın peristaltik hareketleriyle sindirim sistemi boyunca hareket eder. Kapsülün bu ilerleyişi boyunca alacağı pozisyon tahmin edilemez ve rastgeledir. Bu nedenle incelenmek istenilen bir yapıya tekrardan görüntüleme yapılamaz. Kapsül ihtiyacı olan gücü içerisindeki pilden sağlar. Kapsülün yutulduktan sonra sindirim sisteminden geçerek çıkışa ulaşması arasında geçen süre yaklaşık olarak 8 saattir. Bazen bu süre teşhis için yeterli olmayabilir. Hastalığın teşhisi konulmadan kapsül içerisindeki pilin ömrünün tükendiği durumlar olmaktadır. Kapsül içerisinde birçok kapsül bileşeni tarafından kullanılmasından dolayı alınan görüntüyü saklayacak eleman için yeterli alan bulunmamaktadır. Alınan görüntünün vücut dışarısında incelenebilir hale gelmesi için hem vücudun içerisinde görüntüyü gönderecek bir antene hem de vücudun dışarısında bu görüntüyü alacak bir antene ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The methods used in imaging of the digestive system both cause discomfort to the patient and are insufficient in imaging. Patient to undergo endoscopy goes through a diet starting one or more days before the procedure. Furthermore, the procedure is quiet uncomfortable for the patient, so a sedative is given to mitigate the discomfort. Wireless capsule structures have started to be used even though they are not widely used because of their cost today. There are no restrictions for the patient for wireless capsule applications. After swallowing the capsule structure, the patient may continue his or her usual life while viewing the capsule. The development of wireless capsule technology is an ongoing technology. Although it is an application that makes human life easier, it is a technology that has many limitations and deficiencies. In wireless capsule technology, the capsule moves through the digestive tract by peristaltic movements of the intestine after being swallowed by the patient. The position this capsule will take during this advance is unpredictable and random. Therefore, it is not possible to re-visualize a structure to be examined. Capsule provides the power it needs from the battery inside. The time between ingestion and ingestion of the capsule through the digestive tract is approximately 8 hours. Sometimes this period may not be sufficient for diagnosis. There are cases where the life of the battery in the capsule is exhausted without the diagnosis of the disease. There is not enough space in the capsule for the element to store the captured image because it is used by many capsule components. In order for the acquired image to be examined outside the body, both an antenna that will send the image inside the body and an antenna that will take this image outside the body are needed.