Fundamentals of cancer treatment service design - Considering the healing environment concept: A guideline proposal for Turkey
İyileştirici çevre bağlamında kanser tedavi servisleri tasarım ilkeleri: Türkiye için bir kılavuz önerisi
  1. Tez No: 612751
  2. Yazar: İLKAY CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİS GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Dünyada ve Türkiye'de ikinci ölüm nedeni olan kanser, bugünün sağlık sorunları arasında bir öncelik haline gelmiştir. Günümüzde erken tanı ve modern tedavi yöntemlerinin gelişimi ile birlikte, bu gelişmelerin sağlık yapılarına entegre edilmesi noktasında, yüksek kalitede tedavi hizmeti verebilecek uygun ve esnek bina çözümlerinin oluşturulması önemli bir tasarım problem haline gelmiştir. Bu duruma ek olarak, hastaların, hastalıkları nedeniyle fiziksel çevrelerine karşı duyarsızlaşacakları gibi genel bir kanı olmasına karşın; söz konusu kullanıcıların büyük çoğunluğunun sağlık tesislerinin mimarisine yakından ilgi duyduğunu ve bundan etkilendiğini belirten birçok çalışma, 'iyileştirici çevre' kavramını sağlık mimarisinde önemli bir girdi durumuna getirmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, kanser tedavi servisleri planlaması ile ilgili, iyileştirici çevre kavramının getirdiği prensipleri dikkate alan ve Türkiye'deki tıbbi uygulamalar, sağlık insan gücü ve kültürel alışkanlıklar ile uyumlu bir tasarım rehberi sunmaktır. Bu bağlamda, iyileştirici çevre kavramı üzerine yürütülen çalışmalar analiz edilmiş; seçilmiş birtakım ülkelerin kanser tedavi servisleri tasarımı ile ilgili mevzuatı değerlendirilmiş; ve son olarak, tüm bu veriler Türkiye'nin sağlık sistemindeki uygulamalar ve yönelimleri ile birlikte süzgeçten geçirilerek, analiz edilip bir araya getirilmiştir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan tasarım ilkeleri; genel yerleşim prensipleri, iç fonksiyon ilişkileri, tıbbi gereklilikler, hasta ve aile/ziyaretçi deneyimi, sağlıklı çalışma ortamları, iç tasarım, sosyal etkileşim ve mahremiyet, güvenlik, ve peyzaj tasarımı ve dış mekan ilişkileri kriterleri altında sunulmuştur. Çalışmada ayrıca, anlatıma destek olmak ve güçlendirmek adına öneri planlar, diyagramlar ve şematik çizimlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer, the second leading cause of death both globally and in Turkey, has become a priority among today's health problems. With the development of early diagnosis and modern treatment methods, designing appropriate and flexible healthcare facilities to integrate those achievements and ensure high quality treatment has become an essential design problem. Additionally, although there is a widespread belief that patients are uninterested in their surroundings due to the gravity of their illnesses, a considerable number of studies have introduced the 'healing environment concept' as a substantial input for healthcare architecture, stating that a great majority of patients are closely interested in and deeply affected by the architectural environment in healthcare facilities. The aim of this thesis is to present a design guide for cancer treatment services that is compatible with both the healing environment concept and the medical applications, health manpower, and cultural habits of Turkey. In this context, studies conducted on the healing environment concept have been analyzed, the legislations of some selected countries for cancer treatment service design have been assessed, and finally, all the data have been filtered and combined with the medical applications and preferences in Turkey's healthcare system. The resulting design principles are revealed according to the criteria of general settlement principles, internal function relations, medical necessities, patient and family/visitor experience, healthy working environments, interior design, social interaction and privacy, safety, and landscape design and outdoor relations. To strengthen the findings, proposed plans, diagrams and schematic drawings have been used in the narrative.