Design of antennas with small dimensions for medical implant applications in the millimeter-range
- Tez No: 728339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anten, hava ortamını kullanarak iki nokta arasında elektromanyetik dalgalar şeklinde bilgi ve sinyalleri ileten bir cihazdır. Antenler mühendislik bilimlerinde birçok uygulamaya sahiptir. Önemli uygulamalarından biri tıpta. Kablosuz teknoloji ve implante edilebilir antenler ve anlık fizyolojik sinyaller kullanılarak hastayla muayenehane dışında ilgilenilebilmekte ve muayenehaneye gitme ihtiyacını en aza indirerek zamandan ve paradan tasarruf sağlanmaktadır. Bu antenlerin temel sorunlarından biri boyutlarıdır. Hastanın vücudunda kullanılan anten küçük olmalıdır. Bu çalışmada, tıbbi uygulamalar için milimetre dalga bandında iki adet tek beslemeli mikroşerit yama anteni tasarlanmış ve optimize edilmiştir. Anten parametrelerini optimize etmek için karga arama algoritması kullanılmıştır. Önerilen yöntemin simülasyon sonuçları, milimetre dalga bandındaki anten parametrelerinin tasarımı ve optimizasyonunun antenlerin fiziksel boyutunu azalttığını göstermektedir. Bu nedenle bu antenler tıbbi uygulamalar için iyi bir seçenek olacaktır.
Özet (Çeviri)
An antenna is a device that transmits information and signals in the form of electromagnetic waves between two points using air media. Antennas have many applications in engineering sciences. One of their important applications is in medicine. Using wireless technology and implantable antennas and instantaneous physiological signals, it is possible to take care of the patient outside the doctor's office, and by minimizing the need to visit the doctor's office, it saves time and money. One of the essential problems of these antennas is their dimensions. The antenna used in the patient's body should be small. In this study, two single-feed microstrip patch antennas in the millimeter-wave band have been designed and optimized for medical applications. The crow search algorithm is utilized to optimize the antenna parameters. The simulation results of the proposed method show that the design and optimization of the parameters of the antennas in the millimeter-wave band reduce the physical size of the antennas. Therefore, these antennas will be a good option for medical applications.