Lipozoma hapsedilmiş uçucu yağların deneysel periodontitiste periodontal yıkıma etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of essential oils entrapped in lyposome on periodontal detsruction in experimental periodontitis
- Tez No: 612754
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı tarçın ve karanfil uçucu yağ lipozomlarının deneysel olarak oluşturulmuş periodontitisi önlemedeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada 28 adet dişi Wistar cinsi sıçan kullanılmış ve dört çalışma grubu oluşturulmuştur. Grup 1: Kontrol grubu (K), Grup 2: Periodontitis grubu (P), Grup 3: Periodontitis ve tarçın lipozom grubu (TLp), Grup 4: Periodontitis ve karanfil lipozom grubu (KLp). Deneysel periodontitis Aggregatibacter actinomycetemcomitans (ATCC33384) bakterisinin ağız ortamına inoküle edilmesi ve alt çene sağ birinci büyük azı diş çevresine ipek ligatür bağlanması ile oluşturulmuştur. Sıçanlar 14 gün boyunca tarçın veya karanfil lipozomunun oral gavaj yolu ile verilmesiyle tedavi edilmiş ve bu sürenin sonunda sakrifiye edilmişlerdir. Gruplarda diş çevresindeki kemik kayıp miktarları, enflamatuvar hücre sayısı, osteoblast ve osteoklast hücre sayıları ve indüklenebilir nitrik oksit sentetaz (iNOS), siklooksijenaz-2 (COX-2), nükleer faktör κβ'nın ligandının reseptör aktivatörü (RANKL) ve osteoprotegerin (OPG) ekspresyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of cinnamon and clove essential oil liposomes on the prevention of experimentally induced periodontitis. In this study, 28 female Wistar rats were used and four study groups were formed. Group 1: Control group (K), Group 2: Periodontitis group (P), Group 3: Periodontitis and cinnamon oil liposome group (TLp), Group 4: Periodontitis and clove oil liposome group (KLp). Experimental periodontitis was induced by inoculating Aggregatibacter actinomycetemcomitans (ATCC33384) into the oral environment and silk ligature ligation around the right first molars of the lower jaw. Rats were treated by oral gavage administration of cinnamon or clove liposomes for 14 days. Alveolar bone loss around the teeth, inflammatory cell counts, osteoblast and osteoclast cell counts and inducible nitric oxide synthetase (iNOS), cyclooxygenase-2 (COX-2), receptor activator of the ligand of nuclear factor κβ (RANKL) and osteoprotegerin (OPG) levels were determined.