Gaziantep/Araban topraklarında katalaz ve üreazenzim aktiviteleri tespiti
Determination of catalase and urease activities of soil in Gaziantep/Araban
- Tez No: 612755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET GAZİANTEP/ARABAN TOPRAKLARINDA KATALAZ VE ÜREAZENZİM AKTİVİTELERİ TESPİTİ ŞAHİN, Engin Zafer Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Danışman: Doç. Dr. Erdihan TUNÇ Ocak 2020 74 sayfa Dinamik bir yapı olan topraklarda, protein yapıda biyokimyasal katalizörler olan enzimler hem doğada hem de tarımsal alanlarda, karbon (C), azot (N), fosfor (P), kükürt (S) ve diğer besin elementlerin döngüsünde yer almaktadır. Topraklarda, bu enzimlerden katalaz enzimi (peroksidaz oksidoredüktaz, EC 1.11.1.6) aerobik ve fakültatif anaerobik mikrobiyal aktivitenin, üreaz enzimi ise (üre amidohidrolaz, EC 3.5.1.5) yer aldığı azot (N) döngüsünün bir belirteci olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, Araban'da (Gaziantep) üç farklı tarımsal alanda toprakların fiziksel ve kimyasal parametreleri ile katalaz ve üreaz enzim aktiviteleri arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması için yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF CATALASE AND UREASE ACTIVITIES OF SOIL IN GAZIANTEP/ARABAN ŞAHİN, Engin Zafer M.Sc. in Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erdihan TUNÇ January 2020 74 pages Enzymes, which are biochemical catalysts in protein structure, are involved in the cycle of carbon (C), nitrogen (N), phosphorus (P), sulfur (S) and other nutrients both in nature and in agricultural areas. In soils, the catalase (peroxidase oxidoreductase, EC 1.11.1.6) is considered to be an indicator of aerobic and facultative anaerobic microbial activity. Also, the urease (urea amidohydrolase, EC 3.5.1.5) is considered as a marker of the nitrogen (N) cycle. This study was carried out in Araban (Gaziantep) to determine the relationships between physical and chemical parameters of soils and catalase and urease enzyme activities in three different agricultural areas.