Bazı mürver çeşitlerinin erzincan ekolojik koşullarına adaptasyonu
BazI mürver çeşitlerinin Erzincan ekolojik koşullarına adaptasyonu
  1. Tez No: 612758
  2. Yazar: CİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma 2018-2019 yıllarında Erzincan (Merkez) ilinde yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Haschberg mürver çeşidi ve Tokat 1 genotipi kullanılmıştır. Mürver bitkilerine ait fidanlar 2017 yılında dikilmiştir. 2018 yılında oluşan soğuk zararı nedeniyle çeşit ve genotipte hiç veri alınamamıştır. 2019 yılında ise Tokat-1 genotipinin çiçekleri yine soğuktan zarar görmüştür. Bu genotipe ait bazı bitkisel özellikler ile Haschberg mürver çeşidinin pomolojik özellikleri ile bazı bitkisel özelliklerine ait bulgular elde edilmiştir. Haschberg çeşidinin meyve hasadı 19 Ağustos'ta yapılmıştır. Bu çeşide ait ortalama verim 0.207 kg/bitki olarak belirlenmiştir. Meyve ağırlığı 0.097 g ve salkım ağırlığı da 11.006 g olarak belirlenmiştir. Suda çözünebilir kuru madde %7.5; titre edilebilir asit miktarı %8.6, şıra oranı da %33.62, toplam kuru madde % 19.82 ve pH değeri 3.98 olmuştur. Bitkilere ait taç hacmi, bitki gövde çapı, yıllık sürgün sayısı, sürgün çapı, sürgün boyu, yaprakçık (pinnate) sayısı, yaprakçık (pinnate) alanı ve yaprak alanı özellikleri de incelenmiştir. Tokat-1 genotipine ait bitkilerde taç hacmi 0.61 m3, bitki gövdesi çapı 35.01 mm, yıllık sürgün sayısı 7.663 adet/bitki, sürgün çapı 9.65 mm, sürgün boyu 9.542 cm, yaprakçık (pinnate) sayısı 4.66 adet/bitki, yaprakçık (pinnate) alanı 56.85 cm2 ve yaprak alanı da 12.20 cm2 olarak hesap edilmiştir. Haschberg çeşidine ait bitkilerde ise taç hacmi 0.49 m3, bitki gövdesi çapı 17.75 mm, yıllık sürgün sayısı 4.99 adet/bitki, sürgün çapı 5.64 mm, sürgün boyu 69.22 cm, yaprakçık (pinnate) sayısı 6.40 adet/bitki, yaprakçık (pinnate) alanı 102.8 cm2 ve yaprak alanı da 15.95 cm2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seedling of elderberry plants were planted in 2017. Due to cold damage in 2018, no data were obtained due to variety and genotype. In 2019, the flowers of the Tokat-1 genotype were damaged by cold again. Some plant characteristics of this genotype and pomological characteristics of Haschberg elderberry varieties and some plant characteristics were obtained. Haschberg variety was harvested on August 19. The average yield of this variety was determined as 0.207 kg / plant. Fruit weight was determined as 0.097 g and cluster weight as 11.006 g. Total soluble solid 7.5%, the amount of titratable acid was 8.6%, the squeezed water ratio was 33.62%, the total dry matter was 19.816% and the pH value was 3.98. Crown volume, plant stem diameter, annual shoot number, shoot diameter, shoot length, pinnate number, leaflet (pinnate) area and leaf area characteristics of plants were also investigated. Crown size of plants belonging to Tokat-1 genotype is 0.61 m3, plant stem diameter is 35.01 mm; annual number of shoots 7.663 pieces / plant, shoot diameter 9.65 mm, shoot height 9.542 cm, number of pinnate (pinnate) 4.66 pieces / plant, leaflet (pinnate) area of 56,85 cm2 and leaf area as 12.20 cm2 has been calculated. Haschberg variety of plants in the crown volume of 0.49 m3, plant stem diameter 17.75 mm, annual shoot number 4.99 pieces / plant, shoot diameter 5.64 mm, shoot height 69.22 cm, number of leaflets (pinnate) 6.40 pcs / plant, leaflet (pinnate) area of 102.8 cm2 and leaf area was determined as 15.95 cm2.