Emzirilen bebeklerde anne sütü makro-besin bileşiminin büyüme üzerine etkisi
  1. Tez No: 612769
  2. Yazar: HALİME USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, emzirilen bebeklerde anne sütü makro-besin içeriğinin, ilk bir yaşta büyüme ile ilişkisini araştırmaktır. İkincil amacımız, anne sütü makro-besin içeriğinin, anne ve bebek özellikleri ile olası ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, emzirilen 102 bebek-anne ikilisinden, çalışma kriterlerine uyan 97'si ile tamamlanan boylamsal bir kohort çalışmasıdır. Anne sütleri doğumdan sonraki 2-4 hafta içinde toplanarak, makro- besin bileşimleri analiz edildi. Bebekler 12 aylık olana kadar takip edildi. Bulgular: Anne sütü makro-besin içerikleri ortanca değerleri sırasıyla; yağ (3.8 gr / 100 ml), karbonhidrat (7 gr / 100 ml), protein (0.9 gr / 100 ml) ve enerji (69 kcal / 100 ml) hesaplandı. Anne sütü laktozunun, süt yağı ve enerjisi ile yüksek dereceli negatif ilişkili, süt yağı içeriği ile enerjisi arasında yüksek dereceli pozitif ilişkili görüldü. Anne sütü makro-besin bileşiminin, anne yaşı, ağırlığı, vucüt kitle indeksi, gebelikte ağırlık kazanımı, parite ve bebek cinsiyeti ile ilişkili olmadığı saptandı. Anne sütü laktoz içeriği ile bebeklerin 3. ve 9. ay ağırlık z skorları pozitif ilişkili (sırasıyla p = 0.01, p = 0.03) ve bebeklerin 3. 6. ve 9.
Özet (Çeviri)
Objectives: The primary aim of this study was to investigate whether human milk macronutrient content was associated with infant growth in exclusively breastfed infants. Our secondary aim was to asses possible associations between human milk macronutrient content and maternal/infant related characteristics. Methods: This was a longitudinal study conducted in a cohort of 102 breastfeeding mothers and their healthy infants, of which 97 fulfilled the inclusion criteria. Human milk samples were collected at 2 to 4 weeks of life and analyzed for macronutrient composition. Infants were followed up until 12 months of age. Results: Median values for macronutrients in human milk were as follows: fat (3.8 gr/100 ml), carbohydrate (7 gr/100 ml), true protein (0.9 gr/100 ml), and energy (69 kcal/100 ml). Human milk lactose was negatively correlated with fat, and energy. Milk energy is highly correlated with the fat content. Macronutrient composition of HM was not associated with maternal age, weight, body mass index, weight gain during pregnancy, parity and infant sex.