Meme kanserinde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve krill yağının olası antiproliferatif ve apoptotik etkileri
Potential antiproliferative and apoptotic effects of low density lipoproteine (LDL) and krill oil in breast cancer
- Tez No: 612768
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZSAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızda meme kanseri alt türlerinde, krill yağının in vitro olarak hücre proliferasyonuna ve apoptozuna olan etkilerinin incelenmesi ve kanserli hücre membranlarındaki LDL reseptör ekspresyonları belirlenerek, bu mekanizma üzerinden meme kanserindeki kolesterol temelli patogenezin aydınlatılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Krill yağının MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatlarında proliferasyona etkisi, MTT yöntemiyle belirlendi. MDA-MB-231 ve MCF-7 hücre hatlarında krill yağının apoptoza olan etkisi kit prosedürüne uygun olarak, kaspaz ekspresyonlarının spektrofotometrik ölçümüyle gerçekleştirildi. MDA-MB-231 ve MCF-7 hücre hatlarında krill yağının, LDL'nin ve LDL+ krill yağının hücre membran LDL reseptör ekpresyonuna etkisi florometre ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to in vitro investigate the effects of krill oil on cell proliferation and apoptosis in the subtypes of breast cancer and also to determine LDL receptor expressions in cancer cell membranes and cholesterol-based pathogenesis in breast cancer tried to be elucidated through this mechanism. Material and Methods: The effect of krill oil on the MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines proliferation was determined by MTT method. The effect of krill oil on apoptosis in the MDA-MB-231 and MCF-7 cell lines was shown with spectrophotometric measuring of caspase expressions used according to the kit procedure. The effect of krill oil, LDL and LDL + krill oil on LDL receptor in cell membrane expression on MDA-MB-231 and MCF-7 cell lines was examined by fluorometer. Results: It was observed that krill oil highly inhibited proliferation in MCF-7 and MDA-MB-231 cells.