Pelvik taban sağlığı bilgi testi geliştirme, geçerlik ve güvenirliği
Development, validity and reliability of pelvic floor health knowledge quiz
  1. Tez No: 612775
  2. Yazar: WALA'A AL-DEGES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amaçları, Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi'ni (PTSBT) geliştirmek ve testin geçerlik ve güvenirliği belirlemekti. Bu metodolojik çalışmada, katılımcıların pelvik taban sağlığı ile ilgili bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla 44 maddeden oluşan bir test geliştirildi ve bu test 370 katılımcıya (273 kadın, 97 erkek) uygulandı. PTSBT'nin geçerlik analizi için yüz geçerliği maddelerin anlaşılırlık oranları ile, kapsam geçerliliği uzman görüşleri alınarak yapıldı. Yapı geçerliği Rasch analizi ile incelendi. Bilinen grup geçerlik analizlerinde PTSBT puanları ile katılımcıların bazı demografik ve klinik özelliklerine göre Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. PTSBT'nin güvenirlik analizinde ise iç tutarlılık için birey ayırsama indeksi (BAİ) ve Kuder-Richardson-20 (KR-20) katsayısı hesaplandı. Bu testteki tüm maddelerin %93.61 oranında oldukça anlaşılır olduğu görüldü. Rasch modeline göre üç alt boyutlu (Fonksiyon/disfonksiyon; Risk/etiyoloji; Tanı ve tedavi) bir bilgi testi tanımlandı.
Özet (Çeviri)
The aims of the study were to develop the Pelvic Floor Health Knowledge Quiz (PFHKQ) and to determine validity and reliability of the quiz. In this methodological study, a 44-item test was prepared to measure the participants' knowledge of all pelvic floor health and administered to 370 participants (273 females, 97 males). For the validity analysis of the PFHKQ, the face validity with the comprehensibility of the items, the content validity with taking expert opinions were done. Construct validity was examined by Rasch analysis. In the known group validity analyzes, the PFHKQ scores were compared with Mann-Whitney U test according to some demographic and clinical characteristics of the participants. In the reliability analysis of the PFHKQ, Person Separation Index (PSI) and Kuder-Richardson-20 (KR-20) coefficient were calculated for internal consistency reliability. It was seen 93.61% ratio the quite understandable of all items in this quiz. According to the Rasch model, a three subscale knowledge quiz (function / dysfunction; risk / etiology; diagnosis and treatment) was defined.