Monolitik zirkonya ve zirkonyum destekli posterior köprü restorasyonlarının bir yıllık klinik takibi
One-year clinical follow-up of monolithic zirconia and zirconia supported posterior bridge restorations
  1. Tez No: 612774
  2. Yazar: ELÇİN KESKİN ÖZYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKUT KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Bu in vivo çalışmanın amacı, posterior bölgedeki 3 üyeli zirkonyum destekli ve monolitik zirkonya restorasyonların klinik başarısını ve hasta memnuniyetini karşılaştırmak, iç- kenar uyumlarını belirlemek ve restorasyonların aşınması ile karşıt dentisyonda oluşacak aşınmayı değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, simetrik (split-mouth) alt çene birinci molar eksikliği olan 3 üyeli sabit protetik tedavi gereksinimli 20 katılımcı dahil edildi. Hastalara CAD/CAM kullanılarak toplam 40 adet köprü restorasyonu (20 adet monolitik zirkonya restorasyon (Zenostar T) ve 20 adet zirkonyum destekli restorasyonların altyapıları (IPS e.max ZirCAD)) üretildi. Üstyapı veneer seramiği (IPS e.max Ceram) ile tabakalama tekniği kullanılarak zirkonyum destekli restorasyonların üretimi tamamlandı. Klinik değerlendirmeleri 1. hafta, 6. ay ve 1. yılda FDI kriterleri kullanılarak yapıldı. İstatistiksel analiz için“Friedman”,“Mann-Whitney U”,“Bağımsız Örnekler t”testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Ortalama marjinal aralıklar, zirkonyum destekli restorasyonlar için 77,37 ± 14,57 μm, monolitik zirkonya restorasyonlar için 66,1 ± 14,8 μm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this in vivo study was performed to compare clinical success and patient satisfaction, to assess marginal and internal fit, and to evaluate the wear of the restorations and antagonist teeth of 3-unit zirconia-supported and monolithic zirconia restorations in the posterior region. Materials and methods: Twenty patients who required three-unit fixed partial dentures due to a missing first molar in both half jaws (split-mouth design) were included in this in vivo study. A total of 40 bridge restorations (20 restorations were monolithic zirconia (Zenostar T), and the framework of 20 were zirconia-supported restorations (IPS e.max ZirCAD)) were fabricated with CAD/CAM technology. Zirconia-supported restorations built with superstructure by hand-layering technique with veneering ceramic (IPS e.max Ceram). Clinical evaluations were made at 1. week, 6. months and 1. year using FDI criteria. Statistical analysis was performed using“Friedman”,“Mann-Whitney U”,“Independent Samples t”tests and analysis of variance were used. Results: The mean of marginal gap value was 77,37 ± 14,57 μm for zirconia-supported restorations and 66,1 ± 14,8 μm for monolithic zirconia restorations.