Türkiye'de yerel basının kentleşme süreci içindeki yeri ve önemi
  1. Tez No: 61278
  2. Yazar: ERHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Kentleşme insanoğlunun tarihi evriminin bir boyutu, evrensel bir olgudur. Kentleşme toplumların yalan ve uzak tarihlerinde sosyo-ekonomik, siyasi ve kültürel olarak ortaya çıkan en köklü değişimleri ifade etmektedir. Günümüzün modern yerel basını ise; kitle iletişimi açısından toplumun en özellikli ve önemli araçlarıdır. Ayrıca; yerel toplumu regüle edici ve dengeleyici özellikleri ile diğer kitle iletişim araçlarından daha da işlevsel bir konuma gelmektedirler. Bu alanda yapılan literatür taramalarında hem kentleşme, hem de yerel basım bir arada ele alan ve çıkarsamalarda bulunan bir kaynağa rastianmamıştır. Bu çerçevede, eksikliğin giderilmesi yönünde, kentleşme sürecinde yerel basının rolü ve önemim* ortaya koymak çalışmanın genel amacım oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, problemin tanıtılmasına, amacın ifade edilmesine, sayıltı ve snurlılıklaraı sıralanmasına ve yöntemin betimlenmesine yönelik bilgiler verilmiştir, ikinci bölümde, çalışmanın kuramsal çerçevesi ortaya koyulmuştur. Bu bölümde; kentleşme kavramı, kentleşmenin tarihsel gelişimi, Türkiye'de kentleşme, yerel basının kapsam ve sınırları, yerel basının işlevleri, Türkiye'de yerel basın ve kentleşme sürecinde yerel basının rolü incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Eskişehir ve Antalya illerinden ikişer yerel gazetenin 1980 ve 1996 yıllan arasındaki sayılarından, içerik çözümlemesi ile elde edilen bulgular ortaya koyulmuş ve bunlara ilişkin yorumlar yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise; özet, yargı ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Urbanization is both a dimension of humankind's historical evolution and a universal fact. Urbanization expresses the most radical socio-economic, political and cultural changes in the near and far histories of societies. On the other hand, today, modern local press is the most important and special mass communications means. What is more, with its regulator and balancer characteristics, modern local press has been becoming more functional compared to other mass communications means. Up to now, our scanning of the literatür on this field shows that there is no research so far done on both urbanization and local press. Thus, in our research we have aimed to find out the role of the local press and its importance in the process of urbanization. In the first part of the study, an attempt is made to define the problem, state the objective, line-up the assumptions and constraints, and describe the medhodology. In the second part, the theoretical framework of the study is explained. Here, the concept of urbanization, the historical development of urbanization, urbanization in Turkey, the scope and limits of the local press, the functions of the local press, the local press in Turkey and the role of the local press in the urbanization process are examined. In the third part, some findings obtained by content analysis are presented in the appendix. The findings are obtained from the two daily papers' editions from Eskişehir and Antalya thru the years of 1980-1996. Also, the comments concerning the findings are presented. Finally, in the fourth (and the last) part, the summary, judgement and suggestions are presented.