A Study on comparison of communication strategies of Turkish EFL learnes at different proficiency levels
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen farklı dil düzeyindeki Türk öğrencilerin iletişim stratejilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 61279
  2. Yazar: RENGİN ÖZARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. HÜLYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışma, İngilizce öğrenen, başlangıç, ortanın altı ve ortanın üstü olmak üzere farklı dil düzeylerindeki Türk öğrencilerin sözcük bazında sözlü dilde kullandıkları iletişim stratejilerinin, dil düzeyine bağlı olarak, tür ve kullanım sıklığı açısından nasıl farklılıklar gösterdiğini incelemektedir. Çalışma, dil düzeyinin yanısıra, çalışmada kullanılan araçlar ile sözcüklerin soyut-somut olmasının strateji kullanımına etkilerini de ele almaktadır. Bu amaçla, birinci dile ve ikinci dile dayalı stratejiler olmak üzere iki grup iletişim stratejisi seçilmiştir. Bu çalışmaya, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Hazırlık Bölümü ve birinci sınıfta öğrenim gören toplam 30 öğrenci katılmış, bu öğrencilerden. dil düzeylerine göre 10'ar kişilik gruplar oluşturulmuştur. Çalışmanın yürütülmesi için, 10 soyut, 10 somut, toplam 20 İngilizce sözcük seçilmiş, ve bu sözcükleri kapsayan iki farklı araç hazırlanmıştır. Birincisi, ana dilde hazırlanmış bir metin üzerine, İngilizce yanıtlanması gereken İngilizce sorular, ikincisi ise, deneklerle birebir yapılan İngilizce mülakattır. Araştırmanın sonucunda, gruplar arasında, toplam strateji kullanımı_ açısından bir fark ortaya çıkmamıştır. Ancak, sonuçlar, başlangıç düzeyindeki öğrencilerin, birinci dile dayalı stratejileri,üst düzeydeki öğrencilerden daha sık, ikinci dile dayalı stratejileri ise daha az kullandıklarını göstermiştir. Sonuçlar, dil düzeyinin yanısıra, sözcüğün niteliğinin ve araçların da strateji kullanım sıklığı ile strateji türü seçimimde özellikle düşük dil düzeyinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on the investigation of communication strategies of foreign language learners and particularly on how the types and frequency of communication strategies employed vary according to the level of foreign language proficiency. The study is limited to the comparison of communication strategies at lexical level in oral production. The study was conducted with 30 subjects; 10 in the elementary, 10 in the pre-intermediate group, and 10 in the upper- intermediate group. 10 abstract and 10 concrete lexical items were selected for the study and Jhey were included in two different tasks. First task was structured questions and the second task was interview. The results indicated that learners' communication strategies do not vary in terms of total use. But, when we look at the types of strategies in detail, elementary learners use Li-based strategies more than higher proficiency learners and they use L2-based strategies less than higher proficiency... learners. It was also indicated by the results that learners used more Li-based strategies for abstract lexical items and used more L2-based strategies for concrete lexical items and also that the interview task led elementary learners to use more,Li-based strategies and higher level learners to use more L2-based strategies than structured questions task. It was concluded that proficiency level, task types and the nature of the lexical items motivate learners to appeal to different communication strategies.