Acil serviste akut kalp yetmezliği tedavi protokollerinin kaval indeks üzerine etkisinin ve kaval indeksin kalp yetmezliği tedavisi monitörizasyonundaki değerinin araştırılması: Prospektif gözlemsel çalışma
Investigation of the effect of acute heart failure treatment protocols on the caval index and the value of caval index in heart failure treatment monitorization at emergency department: Prospective observational study
- Tez No: 612788
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırmanın amacı acil servise AKY nedeniyle başvuran hastalarda tedavi protokollerinin kaval indeks üzerine etkisinin ve kaval indeksin kalp yetmezliği tedavisi monitörizasyonundaki değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel olarak tasarlanan bu araştırma, üçüncü basamak hastanenin acil servisinde 2016-2019 yılları arasında, akut kalp yetmezliği (AKY) semptomlarıyla başvuran hastalarda gerçekleştirildi. AKY nedeniyle acil servise başvuran hastalarda IVC-E, IVC-I, IVC-CI, Simpson metodu ile EF ölçümleri ve triküspit regürjitasyonu varlığı araştırıldı. Tedavi başlangıcından 2 saat sonra bir kez daha IVC-E, IVC-I ölçülerek IVC-CI hesaplandı. Hastalarda tedavinin başlangıcı ve ikinci saatinin sonunda IVC ölçümlerindeki değişim, taburculuk kararı verilen ve yatırılan hastalar arasında IVC ölçümleri ve değişimleri arasındaki fark değerlendirildi. Verilerin analizi için ANOVA, Kruskal Wallis testi, ki-kare ve paired t testi kullanıldı. Bulgular: Dışlamalardan sonra araştırmaya 60 hasta dahil edildi. Diüretik grubunda 26, nitrat grubunda 8, diüretik ile nitrat birlikte verilen grupta 26 hasta yer aldı.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to investigate the effect of treatment protocols on the caval index and the value of the caval index in monitoring of heart failure in patients presenting to the emergency department with acute heart failure. Materials and Methods: This prospective, observational study was conducted in the emergency department of a tertiary hospital between 2016-2019 in patients presenting with acute heart failure (AHF) symptoms. The presence of tricuspid regurgitation, EF measurements by Simpson method and IVC-E, IVC-I, IVC-CI measurements were investigated in patients admitted to the emergency department for AHF. IVC-E and IVC-I were measured once again 2 hours after the start of treatment and IVC-CI was calculated. The change in IVC measurements, the difference between IVC measurements and changes between the patients who were discharged and hospitalized were evaluated. ANOVA, Kruskal Wallis test, chi-square and paired t test were used for data analysis. Results: After exclusion, 60 patients were included in the study. There were 26 patients in the diuretic group, 8 patients in the nitrate group, and 26 patients in the diuretic and nitrate group.