Mesane kanseri ve vitamin D ilişkisinin moleküler düzeyde incelenmesi
Molecular effects of vitamin D on bladder cancer
  1. Tez No: 612787
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mesane kanseri tümörlerinin tedavisinde, kemoterapötiklerin kullanımının etkinliğinin araştırılması ve yan etkilerini azaltmak amaçlı çeşitli ilaç kombinasyon çalışmaları bireyler için büyük önem taşımaktadır. Farklı kanser hücre hatlarında Vitamin D' nin anti-proliferatif, farklılaşmayı ve hücre içi metabolik olayları regüle edici etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Sisplatin ise mesane kanserinde kullanılan kemoterapötik ilaçlardan biridir. Araştırmamız in vitro düzeyde yapılmış olup T24, ECV-304 ve HUVEC hücre hatları üzerinde Vitamin D ve sisplatin dozlarının kombinasyonları sitotoksik, apoptotik ve ilaç direnci konularında değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Mesane kanseri tedavisinde kullanılan sisplatinin, Vitamin D ile birlikte kullanımında olası yan etkilerini azaltmaya yönelik doz azaltıcı ve etkinlik arttırıcı fonksiyonunun olup olmayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a great importance for patients to investigate the efficacy of the use of chemotherapeutics and to study drug combinations to reduce side effects of treatment. Vitamin D has been shown to have anti-proliferative, differential and metabolic regulation effects in different cancer cell lines. Our study was performed in vitro and the combinations of different doses of Vitamin D and cisplatin on T24, ECV-304 and HUVEC cell lines were evaluated for cytotoxic, apoptotic and drug resistance. It was evaluated whether cisplatin, which is used in bladder cancer treatment, will have an effect-enhancing and dose-reducing effect in order to reduce the possible side effects in combination with Vitamin D.