Romatoid artritli hasta grubunda klinik ve laboratuvar tedavi yanıtı ile beck's depresyon, beck's anksiyete ve hastane anksiyete ve depresyon ölçeklerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between clinical and laboratory treatment response and beck's depression, beck's anxiety, and hospital anxiety and depression scales in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 612812
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Romatoid artrit ilerleyici eklem hasarı ve yeti kaybına sebep olan multifaktoriyal, sistemik, otoimmin bir hastalıktır. Bütün dünyada en sık görülen inflamatuar artrittir. Hastalığın etkisi hayatın tüm alanlarını etkilemekte; ağrı, motor fonksiyon kaybı ve sosyal hayatın etkilenmesi gibi pek çok sebeple çeşitli duygudurum bozukluklarının görülme sıklığı artmaktadır. Hastalığın otoimmün bir hastalık olduğu dikkate alınırsa psikosoyal faktörlerin immün sisteme etki ederek hastalık sürecini etkileyebileceği düşünülebilir. Amacımız RA'lı hastalarda depresyon ve anksiyete ölçekleri kullanarak hastaların depresyon ve anksiyete skorlarının tedavi ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Temmuz 2018 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran 112 RA hastası ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. RA grubu 3 alt gruptan oluşmaktadır: DMARD tedavisine yeni başlanan, Biyolojik ajan tedavisine yeni başlanan ve aldığı mevcut tedavi ile düşük-orta hastalık aktivitesi (DOHA) olan hastalar. Antidepresan, anksiyolitik grubu ilaç kullanan bireyler çalışma dışında tutulmuştur. Çalışmaya katılan tüm bireyelerden Beck's anksiyete ve depresyon ölçeği ile Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği doldurmaları istendi. Yeni DMARD ve yeni Biyolojik ajan başlanan gruplardan 3. ve 6. ay kontrollerinde ölçekler tekrar doldurmaları istendi. Bulgular: RA'lı tüm hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubunun ölçek skorları karşılaştırıldığı zaman HAD-D (RA: 6,4 4,1; kontrol: 4,2 3,0) , BECK-A (RA:14,6 10,8; kontrol: 6,9 5,7) ve BECK-D ( RA: 15,9 10,0; kontrol: 9,1 7,4) ölçek skorlarının ortalamalarının RA grubunda anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. RA'lı hastalar alt gruplara ayrılıp ölçek skor ortalamalarına bakıldığında; DMARD tedavisine yeni başlanan grup ile Biyolojik ajan tedavisine yeni başlanan grubun tüm ölçek skor ortalamalarının düşük-orta hastalık aktiviteli gruptan (DOHA) ve kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Rheumatoid arthritis is a multifactorial, systemic, autoimmune disease that causes progressive joint damage and disability. It's most common form worldwide is inflammatory arthritis. The disease affects all areas of life; an increase in the incidence of various mood disorders due to pain, loss of motor function and adversely affected social life. Considering that the disease is an autoimmune disease, it can be thought that psychosocial factors may influence the immune system by affecting the immune system. We aimed to evaluate the relationship between depression/anxiety scores and treatment in patients with RA by using depression and anxiety inventory. Material and Method: The study included 112 RA patients and 30 healthy volunteers who applied to the Internal Medicine Department of Çukurova University Faculty of Medicine between July 2018 and July 2019 The RA group consists of 3 subgroups: patients with new-onset of DMARD therapy, with new onset of biological agent therapy, and patients with low-moderate disease activity (DOHA) with current treatment. Individuals taking antidepressant and anxiolytic drugs were excluded from the study. All subjects were asked to complete the Beck's anxiety and depression scale and the Hospital anxiety and depression scale. The new DMARD and new Biological agent groups were asked to complete the scales at the 3rd and 6th month controls. Results: When the scale scores of all patients with RA and healthy control group were compared, HAD-D (RA: 6.4 4.1; control: 4.2 3.0), BECK-A (RA: 14.6 10) , 8; control: 6.9 5.7) and BECK-D (RA: 15.9 10.0; control: 9.1 7.4) scores were significantly higher in the RA group. When the patients with RA were subdivided into sub-groups and the scale score averages were examined; the mean scores of DMARD were significantly higher than those of the low-moderate disease activity group (DOHA), and the control group.