Romatoid artritli hastalarda siklosporina ve methotreksat etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 49428
  2. Yazar: RENGİN GÜZEL (EREN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
53 ÖZET ÇÜTF Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim dalında, Romatoid artritte, siklosporin A (CyA) ve metotreksat (MTX) tedavilerinin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yürütülen bu prospektif çalışmaya, 21 hasta katıldı. 10 hastaya oral CyA (ortalama yaş 45.4 yıl, hastalık süresi 1 1.2 yıl) ve 1 1 hastaya oral MTX (sırası ile 44.3, 8.5) verildi. Tüm hastalarda aktif hastalığı gösteren klinik ve laboratuvar bulguları mevcuttu ve tedavi grupları arasında bu indeksler açısından fark yoktu. Başlangıç dozları CyA için 2.5mg/kg/gün, MTX için 7.5mg/hafta şeklindeydi, yan etkiler ve tedaviye verilen yanıta göre doz ayarlaması yapıldı. Altıncı ayın sonunuda, MTX grubunda; sabah sertliği süresi, hastanın ağrı değerlendirmesi, Lee ve Ritchie indeksi, hassas ve şişmiş eklem sayısı, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), hastanın ve hekimin hastalık aktivitesini genel değerlendirmesi şeklindeki tüm kriterlerde belirgin iyileşme sağlanırken; CyA grubunda sabah serdiği süresi ve ESH' da düzelme görülmedi, ağrı skalasındaki değişiklik ise anlamlıya yakındı. Grupların birbiri ile karşılaştırmasında ise sadece ESH'da farklılık bulundu (p=0.003). CyA grubunda 4 kişide kan basıncı, 2 kişide serum kreatinin yükselmesi, MTX grubunda 2 kişide karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme oldu. CyA tedavisi alan hastalarda hipertrikozis, hiperürisemi ve her iki grupta başağnsı, mukokutanöz reaksiyonlar ve gastrointestinal yakınmalar gözlendi. Yan etkilerin hepsi hafifıti ve tedavinin kesilmesini gerektirmedi. İleri evre RA'te; CyA'nın (2-4mg/kg/gün) etkinliğinin, ESH'ında meydana gelen değişiklik dışında, MTX'e (7.5-1 5mg/hafta) benzer olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The aim of this prospective study was to compare low dose cyclosporine A (CyA) versus methotreksate (MTX), in the treatment of advanced rheumatoid arthritis (RA). 10 patients were assigned to receive p.o. CyA (mean age 45.4, mean disease duration 11.2 years), 11 patients p.o. MTX (44.3, 8.5 respectively). The initial doses were 2.5mg/kg/d for CyA and 7.5mg/wk for MTX; with subsequent adjustment depending on adverse reactions and disease response. At entry both groups were matched for baseline characteristics. In MTX group all of the evaluation criteria ( the duration of morning stiflhess, visual analog scale, Lee and Ritchie indices, tender and swollen joint count, patients' and doctor's global assessment of disease activity and erythrocyte sedimentation rate-ESR) improved significantly. In CyA group, the duration of morning stiffness and ESR didn't change, and the improvement in visual analog scale was nearly significant. The effectivity were equal in both treatment groups with the exception of ESR (p=0.003). In CyA group 4 patients had high blood pressures, 2 had serum creatinine elevations and 2 patients in MTX group had liver enzyme elevations. Hypertrichosis and hyperuricemia was observed in CyA group and side effects like headache, mucocutaneous and gastrointestinal reactions occurred in both groups. Altogether, in advanced RA; effectivity of CyA (2-4mg/kg/d), was equal to MTX (7.5-1 5mg/wk) with the exception of a decrease in ESR, which occurred in the MTX group.