Kadınların sendikal hak ve işgücü piyasasında cinsiyet ayrımcılığı algısı: Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kız öğrencileri örneği
Women's ununional rights and gender discrimination perception in labor market Anadolu University Faculty of Economics and administrative sciences example of girl students
- Tez No: 612847
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA RANA ADAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sendikalar, çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını korumak üzere örgütlenmiş tüzel kişiliklerdir. Türkiye'de kadınların işgücüne katılım oranının düşüklüğü düşünüldüğünde sendikaların, kadınların işgücü piyasasına katılımını artıracak şekilde kadın çalışanları güvenli ve eşit koşullarda çalışmaları yönünde destekleyebilmesi beklenmektedir. Fakat Türkiye'de kadınların sendikal katılım oranlarına bakıldığında Avrupa Sendikalar Konfederasyonu'na üye 39 ülke arasında sonuncu konumda olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de kadınların sendikalara katılımının düşük olmasının sendikalardan kaynaklanan nedenlerinin yanı sıra sosyo-kültürel, ekonomik ve bireysel sebepler gibi sendika dışı nedenleri de açıklanmaya çalışılmıştır. Kadınların iş yaşamı ve sendikalaşma ile ilgili fikirlerinin oluşmaya başladığı öğrencilik dönemindeki görüşleriyle ilgili yürütülen araştırmada, problemin algı temeline inilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığı algısıyla sendikal tutumun bağımsız olmadığı, kız öğrencilerin yaş, bölüm ve sınıflarına göre sendikal tutum, sendika üyesi olma isteği ve iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığı algılarının değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trade unions are legal entities organized to protect the economic and social rights of employees. When low rates of female participation in the labor unions in Turkey is considered, so as to increase the participation of women in the labor market are expected to be able to support female employees work in a safe direction and equal conditions. However, when the union participation rate of women in Turkey, it is observed that in the last position among 39 countries of the European Trade Union Confederation. In this study, the low participation of women in trade union in addition to union reasons, it has been also described with non-union reasons such as socio-cultural, economic and personal reasons. In the research carried out on the opinions of women during the student life when their ideas about business life and unionization began to form, the perception of the problem was tried to be underlined. As a result of the study, it is seen that trade union attitude and gender perception in work life are not independent. In addition, it was found that female students' perceptions of trade union attitude, desire to become a union member and gender discrimination perceptions vary according to their age, department and class.