Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın sığınmacılar
Women asylum seekers in the context of gender
- Tez No: 612880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Toplumsal cinsiyet; davranış rolleri, kalıpyargılar ve hiyerarşik güç ilişkilerini içeren kapsamlı bir tartışmadır. Bu tartışma, kadın ve erkekler ile diğer cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimlere sahip bireylerin günlük hayattaki davranışlarına ilişkin beklentiler üzerine yürütülebileceği gibi; hukuk, medya, siyaset ve daha pek çok kurumsal alana ilişkin olarak da yürütülebilir. Bu bağlamda, mülteci hukukunu da toplumsal cinsiyet tartışması içinde analize tabi tutmak mümkündür. Gerçekten de, özellikle kadın sığınmacılar toplumsal cinsiyet normlarından çeşitli biçimlerde etkilenir. Söz konusu etkiler, kadınların sığınma nedenleri ve süreci üzerine olabileceği gibi; kadın sığınmacılara tanınacak uluslararası koruma statüsünün belirlenmesi ile ilgili olarak da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, toplumsal cinsiyet ve kadın sığınmacılar arasındaki ilişkinin çeşitli yönlerden analizi, mülteci hukukunun cinsiyetlendirilmiş alanlarının tespiti bakımından önem arz eder. Bu nedenle çalışmada; mülteci hukukunda uluslararası koruma statülerinin tanımlanması ve toplumsal cinsiyetin kadın sığınmacılar üzerindeki çeşitli etkilerinin belirlenmesinin ardından; toplumsal cinsiyet bağlamında kadın sığınmacılara uluslararası ve iç hukukta tanınacak uluslararası koruma statüsünün niteliği tartışmaya açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gender is a comprehensive discussion that contains behavioral roles, streotypes and hierarchical power relations. This discussion can be conducted on the expectations about daily life behaviors of men, women and other gender identities and individuals with sexual orientations; and also can be conducted on law, media, politics and more. In this context, it is possible to analyze refugee law within the gender debate. Indeed, women asylum seekers in particular are affected in various ways by gender norms. These impacts can be on women's asylum reasons and process; It may also be related to the determination of the international protection status to be granted to women asylum seekers. Thus, the analysis of the relationship between gender and women asylum seekers in various aspects is important for identifying the gendered areas of refugee law. Therefore, in this study; after defining international protection status in refugee law and determining the various effects of gender on female asylum seekers; the nature of the international protection status to be granted to women asylum seekers in international and domestic law will be discussed.