Syrian women on the way to Europe: Strategies, challenges, perceptions
Suriyeli kadınlar Avrupa yolunda: Stratejiler, zorluklar, algılar
  1. Tez No: 827485
  2. Yazar: NOUR ZANJER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
AB'de göçün giderek güvenlikleştirilmesi, Avrupa'da güvenlik ve koruma arayan sığınmacıların deneyimleri üzerinde bir etkiye sahiptir. 2015'teki ve 2016'nın başlarındaki sözde Avrupa mülteci“krizinde”, Suriyeli kadınlar AB'ye bu sığınma akışlarında büyüyen bir azınlık grubuydu. Ana akım akademik literatürde ve siyasi söylemde pasif kurbanlar olarak inşa edildiler. Bu tez, 2014-2016 yılları arasında Doğu Akdeniz rotasını Türkiye'den Yunanistan'a geçerek Batı Balkan rotası üzerinden Almanya'ya geçişini tamamlayan Suriyeli kadınların yaşadıkları deneyimleri incelemeyi amaçlamaktadır. AB'ye ve özellikle Almanya'ya yapılan gizli yolculukların ardında, Suriyeli kadınların yolculuklarında karşılaştıkları zorluklar, rota üzerindeki şiddetle başa çıkmak için benimsedikleri stratejiler ve Suriyelilerin şekillenmesinde toplumsal cinsiyetin ve AB'nin göçü güvenlikleştirmesinin rolü kadın sığınma deneyimleri. Bu çalışma nitel bir araştırma desenini benimser. Uluslararası ilişkilerde toplumsal cinsiyet teorisinden ve göç literatürünün güvenlikleştirilmesinden yararlanan çalışma, 2014-2016 yılları arasında Doğu Akdeniz rotası ve Batı Balkan rotasındaki bu gizli yolculuklardan sağ kurtulan Almanya'daki Suriyeli mülteci kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla Suriyeli kadınların seslerine ışık tutuyor. Bulgular, Suriye'deki şiddetten kaçmalarına rağmen, AB'ye sığınma yolculuklarının her aşamasında şiddetin devam ettiğini ortaya koyuyor. Doğu Akdeniz rotası ve Batı Balkan rotası boyunca büyüyen AB sınır güvenliği endüstrisi, Suriyeli kadınlar için toplumsal cinsiyetçi etkilere sahip. Özellikle sınırlı sosyal ve finansal kaynaklara sahip kadınlar için cinsiyete dayalı kırılganlıklar yaratır. Aynı zamanda mevcut cinsiyetçi hiyerarşileri ve çeşitli devlet ve devlet dışı aktörlerle eşitsiz ilişkileri şiddetlendirir. Bununla birlikte, Suriyeli kadınlar bu baskı sistemlerini idare edebildiler ve son derece güvenlikleştirilmiş ve askerileştirilmiş sınırlar bağlamında güvenliklerini ve refahlarını sürdürmek için mevcut kaynaklarına dayalı olarak çeşitli stratejiler benimseyebildiler.
Özet (Çeviri)
The growing securitization of migration in the EU has an impact on the experiences of asylum seekers searching for safety and protection in Europe. In the so-called European refugee“crisis”in 2015 and early 2016, Syrian women were a growing minority group in these asylum flows to the EU. They have been constructed as passive victims in mainstream academic literature and political discourse. This thesis aims to investigate the lived experiences of Syrian women who crossed the Eastern Mediterranean Sea route from Turkey to Greece and completed their onward mobility to Germany through the Western Balkan route between 2014 and 2016. In this scope, the study aims to examine the drivers behind the clandestine journeys to the EU and, in particular, to Germany, the challenges that Syrian women faced in their journeys, the strategies they adopted to cope with violence on the route, and the role of gender and the EU securitization of migration in shaping Syrian women's asylum experiences. This study adopts a qualitative research design. Drawing on gender theory in International Relations and the securitization of migration literature, the study brings the voices of Syrian women to light through in-depth interviews with Syrian refugee women in Germany who survived these clandestine journeys across the Eastern Mediterranean Sea route and the Western Balkan route between 2014 and 2016. The findings reveal that despite fleeing violence in Syria, the violence continued at every stage of their asylum journeys to the EU. The growing EU border security industry along the Eastern Mediterranean Sea route and the Western Balkan route has gendered implications for Syrian women. It creates gendered vulnerabilities, especially for women with limited social and financial resources. It also exacerbates the existing gendered hierarchies and inequal relationships with various state and non-state actors. However, Syrian women were able to navigate these systems of oppression and adopt various strategies based on their available resources to maintain their security and wellbeing in the context of highly securitized and militarised borders.