Türk Savunma Sanayi'nin ekonomideki yeri ve önemi
  1. Tez No: 61289
  2. Yazar: YALÇIN DUYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Savunma sanayiinin varlığı ve büyüklüğü, 20. yüzyılın en önemli politik ve ekonomik etkinliklerinden birisidir. Özelikle yakın yıllarda görüldüğü gibi ülke sınırlarının kısa bir sürede değişebildiği günümüzde bunun önemi daha fazla belirginleşmiştir. Coğrafi konumu ve çevresel koşullar nedeniyle Türk Savunma Sanayiinin varlığı ve etkinliği için her türlü destek sağlanmalıdır.Zira 1970'lerden bu yana edinilen tecrübeler bu çabalan zorunlu hale getirmektedir. Her sanayi sektöründe olduğu gibi savunma sanayiinin de kendine özgü bir piyasa ve faktörler yapısı vardır. Ayrıca ekonomi üzerindeki genel etkileri devletin bu alanda yönlendiriciliğine bağlı olarak olumlu yada olumsuz olabilmektedir. Savunma sanayiindeki kuruluşların diğer imalat sanayinde faaliyetlere benzer şekilde ana, yan ve parça imalatçıları olmak üzere üç şekilde faaliyet alam vardır.Türk Savunma Sanayii'ndeki kuruluşlar ayrıca askeri, vakıf kaynaklı veya sivil kuruluşlar şeklinde ayrıma tabi tutulabilecektir.Gözardı edilemeyecek bir büyüklüğe sahip Uluslararası Savunma Ticareti'nde, Türkiye'nin devlet teşvik ve desteği ile artan bir paya sahip olma imkanı vardır.Bu teşviklerde öncelikler ileri teknoloji kullanımlarma, araştırma - geliştirme faaliyetlerine, eğitime ve offset anlaşmalarına verilmelidir. Yoğun rekabet ortamı gerektiren Gümrük Birliği sürecinde ise Türk Savunma Sana- yii'nin diğer sektörlere göre daha fazla ilgiye ve desteğe ihtiyacı vardır.Bunun için en az yukarıda belirtilen destekler kadar önem taşıyan yasal düzenlemelerin hazırlanarak bir an önce hayata geçirilmesine ağırlık verilmelidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The presence and largeness of defence industry is one of the most important political and economic aspects of the 20th Century. Especially, as can be seen in recent years, in present where boundaries of countries could be changed in such a short time, the importance of this aspect has become clearer. Because of its geographical position and environmental circumstances, every support should be given for the presence and effectiveness of Turkish Defence Industry.Because the experiences that are gained since 1970's make these efforts necessary. As every industry field, defence industry has a structure of market and factors of its own. Besides its general effect on economy could be negative or positive depending on government's guidance in this field. The organizations in defence industry, like the other production industries has three activities being main products, by-products and spare part products. Besides theorganizations in Turkish Defence Industry could be classified as military based, foundation based or non-military organizations. In International Defence Trade which has a dimension that can not be neglected, Turkey has a chance to have a share which increases with the encouragement and support of the government. The priority in this encouragement should be given to use of modern technology, research and development activities, training, and Off-set Agreements. In customs union process that requires large amount of competition, Turkish Defence Industry, compared to the other sectors, needs more care and support. For this reason, the legal regulations which have as much importance as the above mentioned supports, should be prepared and taken into effect. VI