Merkez bankalarının bağımsızlık sorunu çerçevesinde T.C.M.B.'nın incelenmesi
- Tez No: 61290
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Bu çalışmada, para politikalarının oluşturulmasında bağımsız MB'larmm rolü ve önemi ele alınarak bu konu Türkiye özelinde incelenmiştir. Merkez Bankaları elindeki para politikası araçlarını siyasi iktidar ile birlikte belirli kural ve ilişkiler bütünü içerisinde kullanmaktadır. Siyasi iktidarlar, kısa vadeli ve popülist politikalar uğruna MB kaynaklarını kullanma eğilimi taşımaktadır. Bu yüzden yasal ve fonksiyonel olarak bütünüyle bağımsızlık kazandıracak düzenlemelere gitmeden MB'larmı siyasi baskılardan kurtarmak mümkün değildir. Bu gerçekten hareketle bugün bağımsızlık çalışmaları hız kazanmıştır. Bağımsız MB larınm, ekonomik istikrarı olumlu yönde etkilediği gözlenmektedir. Dolayısıyla konunun ülkemiz için taşıdığı önem de büyüktür. TCMB siyasi iktidarlardan olumsuz yönde etkilenmekte ve para politikalarını bağımsız bir şekilde oluştur amamaktadır. Yaşadığımız kronik enflasyon sorununun çözülebilmesi için TCMB'na bağımsız davranmasını sağlayıcı özelliklerin ivedilikle kazandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the role and the significance of indipendence central bank in determining money policies are dealt with and this issue is examined spesifically in terms of Turkey. Central Banks have made use of it's available means of money policy, to gether with the current goverments in a certain frawework of rules and relations. Goverments have a tendency to manipulate the sources of central banks for the sake of short term and populist policies. Therefore, it is not possible the remove political pressures on central banks without modifications that enable central bank to be completely independent both in terms of laws and functions. By considering this fact, the attempts for independence has been acceleroted. It has been observed that central banks have affected economic stability positively so, this subject has an important role in Turkey's economy today. TCMB, has been affected by goverments negatively, and it has not been able to form the money policy independently. In order to be able to solve the current chronic inflation problem, it is an immediate need to furnish TCMB with some features that may provide independence.