Değişen dünya koşullarında kalkınma planlaması ve Türkiye'de planlama uygulaması
- Tez No: 61288
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
ÖZET Günümüzün küreselleşen dünyasında çok boyutlu ve hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Bu durumda, değişimin anlaşılması, değişime karşı ve taraf olan faktörlerin tanımlanması ve değişimin getirdiği fırsatlardan yararlanma yollarının aranması gerekmektedir. Herşeyin hızla değiştiği bir çağda değişim, organizasyon türlerinin çoğunda zorunlu bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu durumda çevredeki değişikliklere uyum sağlayamayan birimler önemlerini kaybedeceklerdir. Ekonomik oluşumların ise kıt kaynaklan kullanmakta olduklarından zaman kaybma ve belirsizliklere tahammülleri yoktur. Bu şartlar altında iktisadi plânlama, küresel değişimin etkisini gözönünde bulundurarak ekonomik birimler için uygun hareket yolları geliştirerek hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olur. Ulusal ve küresel piyasalardaki aksaklıklar, azgelişmiş ülkelerde iktisadi faaliyetlerin demokratik ve yol gösterici bir plân mekanizması yoluyla yürütülmesini gerekli kılmaktadır. Türkiye'nin değişen dünya koşullarına uyum sürecinde önemli sorunlan bulunmaktadır. Ancak, ülkemizdeki plânlama anlayışı uygulamada bu araçtan yeterince yararlanmamızı engellemektedir. Oysa küresel düşünce odaklı bir plânlama anlayışı kalkınma sorunumuzun çözümünde bize yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world of globalisation, a rapid and multi-dimensional changing process is being experienced. So, it's necessary to understand the change, define the factors in favor or opposite to the change and search for the ways of profiting from the opportunities which shall be come forward by the change. In our time, there are rapid changes in everything and in this time, the change is becoming a way of life in the most kind of organizations. So the units which have difficulty in harmonizing the changing conditions may lose its importances. On the other hand, the economic formations can't be tolerant about a loss of time or uncertainties because of their using the limited sources. Under these conditions, the economic planning helps the economic units to reach their aims by developing the suitable ways of action while it is considering the effect of the global change. Because of the fact that the national and global markets aren't in good order, the economic activities in underdeveloped countries should be directed by a planning mechanism which is democratic and defined as a guide. Turkey has some difficulties in harmonizing the changing world order. But the understanding of the planning in our country prevent us from the benefiting of this tool in practice. Whereas, the understanding of the planning which is based on the thinking globally helps us to solve the development problem.