Tiyatroda gerçekçi sahne tasarımı anlayışına bir örnek: Tennessee Williams'ın Arzu Tramvayı adlı oyunu
An example of realistic stage design in theatre: Tennessee Williams streetcar named desire play
  1. Tez No: 612900
  2. Yazar: FATMA ŞAHVER YAZICIOĞLU GÜDEBERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE MİNE AKTULAY ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gerçekçi tiyatro, çağının siyasal, sosyal, ekonomik, düşünsel, sınıfsal anlamdaki gelişimleriyle beraber, iş gücünün makineleştiği bir dönemde doğmuştur. Önce yazın anlamında yaşanan gelişmeler zamanla kendini tiyatro eserlerinde de göstermeye başlamışlardır.Gerçekçi oyunlar, sıradan insanın bireysel sorunlarına odaklanmış ve bu problemleri görünür kılmıştır. Gerçekçi oyunlar yazın anlamında, dönemin yazarlarından etkilenerek oyunlarda detaylı direktiflerin verilmesine sebep olmuştur. Böylece zaman, mekân ve karakter analizleri net bir şekilde belirtilmiştir. Gerçekçi sahne tasarımı da oyunun sahne üzerinde betimlenmesini sağlamaktadır. Seyirci böylece oyun hakkında net bir bilgi sahibi olabilecek ve oyuncu dekorun içerisinde var edilerek seyircide yanılsama oluşturulacaktır. Arzu Tramvayı oyunu, dönemin koşulları içerisinde Tennessee Williams tarafından yazılmış psiko-gerçekçi,konu anlamında da zamansız ve evrensel bir oyundur. Yazarın gerek oyunda kullandığı dil, gerek oyunun biçimi ve karakterlerin işlenişi, sahneleme biçimine direkt etki etmekte ve sahne üzerinde dekor tasarımı, ışık tasarımı, kostüm tasarımı, oyun müzikleri ve efekt kullanımı bakımından, yazar tarafından verilen net bilgiler doğrultusunda tasarım anlamında gerçekçi bir bakış açısını doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Realism in theatre was born at a time when the labor force was mechanized with the political, social, economic, intellectual and class developments. First, the developmentsin the sense of the literature began to manifest themselves in theatre. Realistic plays focused on the individual problems of ordinary people and made these problems visible and those plays were influenced by the authors of the era in termsof literature, causing detailed directives to be given in the plays. Thus, time,space and character analyzes clearly indicated. Realistic stage design also provides a description of the play on the stage. The audience will then have a clear knowledge of the play and the actors will be present to createthe illusion of reality. A Streetcar Named Desire is a psycho-realistic, timelessand universalplay written by Tennessee Williams. Both the language used in the play and the processing of the characters have a direct impact on the stage and this provides a realistic perspective with the clear information given by the author in terms of stage, light and costume design and music and effect usage.