Sonoelastografik gerinim yöntemi ile dişi köpeklerde meme neoplazilerinin malignite ve benignite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the mammary neoplasies in bitches with sonoelastographic strain method in terms of malignancy and benignity
- Tez No: 612919
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ultrasonografik elastografi veteriner hekimlikte yakın zamanda kullanılmaya başlanmıştır. 2010 yılından itibaren artan elastografi çalışmalarında, köpeklerin meme neoplazileriyle ilgili araştırmalar da bulunmaktadır. Türkiye'de hayvan sağlığı ile ilgili ilk elastografi araştırması olan bu tez çalışmasında, köpeklerdeki meme neoplazilerinden elde edilen elastografi sonuçlarının, altın standart olan histopatoloji sonuçları ile karşılaştırılması ve bu yeni tekniğin tanı gücünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 23 dişi köpeğin en genci 3,5, en yaşlısı 16 yaşındaydı. Yaş ortalaması 9,98±0,67 olarak bulundu. Köpeklere ait 58 neoplazinin sonoelastografik gerinim yöntemi ile elastogramları alındı. Kistik olan 1 neoplazi hariç, tüm elastogramlara renk haritasından 1 ile 5 arasında skorlar verilerek neoplazilerin Tsukuba elastisite değerleri elde edildi. Her bir neoplazinin gerinim oranı, bulunduğu anatomik bölgeye göre, torakal veya abdominal kas doku referans alınarak hesaplandı. Tsukuba elastisite skorları ve gerinim oranı sonuçları neoplazilerin histopatoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Kistik neoplazide BGR işaretine benzer elastografik artefakt gözlendi. Histopatolojik olarak 15 neoplazinin benign, 43 neoplazinin malign olduğu tespit edildi. Ortalama Tsukuba elastisite skorları benign neoplaziler için 1,66±0,15, malign neoplaziler için 3,33±0,16 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Ultrasonographic elastography has recently been used in veterinary medicine. In elastography studies that have been increasing since 2010, there is also research on canine mammary neoplasms. The aim of this thesis, the first elastography study on animal health in Turkey, was to compare elastography results obtained from canine mammary neoplasms with histopathology results, which is the gold standard, and to investigate the diagnostic power of this new technique. Of the 23 bitches included in the study, the youngest was 3.5 years old, while the oldest was 16 years old. The mean age was 9.98±0.67 years. Elastograms were taken from the 58 neoplasms of the dogs using the sonoelastographic strain method. The tsukuba elasticity values of the neoplasms were obtained by scoring between 1 and 5 from the color maps of all elastograms except for 1 cystic neoplasm. The strain ratio of each neoplasm was calculated according to the anatomical site, taking the thoracic or abdominal muscle tissue as a reference. The Tsukuba elasticity scores and strain ratio results were compared with the histopathological results of the neoplasms. An elastographic artifact similar to BGR sign was observed in the cystic neoplasm. It was histopathologically found that 15 neoplasms were benign and 43 neoplasms were malignant. The mean Tsukuba elasticity scores were 1.66±0.15 for the benign neoplasms and 3.33±0.16 for the malignant neoplasms.