Orbita kitlelerinin değerlendirilmesinde sonoelastografinin yeri
The role of sonoelastography inorbital masses
  1. Tez No: 710908
  2. Yazar: İSMAİL AKDULUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN KADRİ ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Orbita kitlelerinin değerlendirilmesinde sonoelastografi yönteminin yerini belirlemek ve malign–benign ayrımına katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Haziran - Kasım 2013 tarihleri arasında göz hastalıkları polikliniğine başvuran yeni tespit edilmiş orbital kitlesi olan veya takipte olan uveal melanomlu hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastalar GE Logiq P5 veya Hitachi Hi Vision Preirus ultrasonografi cihazlarının 12 Mhz'lik lineer probları ile incelenmiştir. B mod ultrasonografi ile birlikte boyut ve ekojenite değerlendirmesi yapılmıştır. Sonoelastografi ile kitlelerin elastogramları kaydedilmiştir. Hitachi marka cihaz ile incelenen hastalarda elastograma ek olarak incelenen kitleler çevre yağ dokusu ile kıyaslanıp gerinim oranları ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların 9'u uveal melanom, 2'si lakrimal gland lenfoması, 1'i kavernöz hemanjiom, 1'i optik sinir gliomu, 1'i osteosarkom metastazı, 1'i intrakonal pseudolenfoma, 1'i retroorbital yağ doku herniasyonu, 1'i dermoid kist, 1'i anjiomatöz menenjiom, 1'i takip edilen intrakonal kitleydi. Uveal melanomu olan hastaların 7'sinde mavi ağırlıklı elastogram elde edilmiştir. 6 uveal melanomlu hastada gerinim oranı ölçülmüş ve 1,81 ile 11,63 (ortalama 5,48) arasında değerler kaydedilmiştir. Uveal melanom dışı kitlelerde değişken elastogramlar ve gerinim oranları tespit edilmiştir. 2 lakrimal gland lenfoma hastasında santralde kapsüle oranla daha elastik görünüm kaydedilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda orbita kitlelerinde sonoelastografinin uygulanabilir olduğunu, bazı orbital kitlelerin tanısında diğer görüntüleme yöntemlerine fikir verici olarak yardımcı olabileceğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the availability of sonoelastography method in orbital masses and to investigate the contribution of differentiation malignant and benign lesions. Material and Method: Patients with the newly identified orbital mass and admitted to the ophthalmology clinic between June-November 2013 were included in the study. Patients were examined with 12 MHz linear probe of GE Logiq P5 or Hitachi H Vision Preirus ultrasound device. Assessment of the size and echogenicity of the orbital masses was performed by B-mode ultrasonography. Elastogram of the masses with the Sonoelastography were recorded. In patients examined with Hitachi device, elastogram strain rates measured and compared to the environment fat mass in addition to elastogram. Results: Five male and five female patients were included in our study. Mean age was 55.6 years (6-67). Diagnosis of patients were 2 lacrimal gland lymphoma, 1 cavernous hemangioma, 1 optic nerve glioma, 1 osteosarcoma metastasis, 1 intraconal pseudolenfoma, 1 orbital fat herniation, 1 dermoid cyst, 1 angiomatous meningioma, 1 intraconal mass, respectively. Variable elastograms and strain ratios were determined in orbital mass. More elastic view at the center of mass than the capsule in two lacrimal gland lymphoma patients was recorded. Conclusion: We detected sonoelastography that can be applied in orbital tumors and can help other imaging methods to diferentiate benign or malign orbital masses.