Parotis bezi kitlelerinin değerlendirilmesinde sonoelastografinin yeri
Sonoelastography in the evaluation of parotid gland tumors
  1. Tez No: 267995
  2. Yazar: İRFAN OKUMUŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ÖZHAN OKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, parotis bezi benign ve malign kitlelerinin tanısında sonoelastografinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Parotis bezi kitlesi bulunan 20 olgu çalışmaya dahil edlidi. Olguların 9'u kadın 11'i erkekti. Yaş ortalamaları 53±19 (11?79) idi. Olgular Hitachi EUB 7500 US ile incelenerek B-mod, renkli Doppler ve sonoelastografi görüntüleri elde edildi. Tüm görüntüler dijital ortamda kaydedildi. Tüm olguların sitolojik/histopatolojik tanısı mevcut idi. Lezyonların elastografik skorları yumuşak (skor 1), büyük oranda yumuşak (skor 2), büyük oranda sert (skor 3) ve sert (skor 4) olarak dört kategoriye ayrıldı. Tüm görüntüler iki radyolog tarafından kör olarak değerlendirildi ve fikir birliği ile skorlandı. Tüm lezyonlar için ?gerinim oranı? (?strain index?) değerleri hesaplandı. Olguların elastografi skorları, ortalama gerinim oranları ve patolojik tanıları karşılaştırıldı.BULGULAR: Olguların 16'sı benign, 4'ü malign tanısı aldı. Benign kitlelerden 7 tanesi pleomorfik adenom, 6 tanesi Warthin tümörü, 2 tanesi benign lenfoepitelyal kist, bir tanesi granülomatöz enfeksiyona sekonder lenfadenopati idi. Malign tanılı tümörler ise malign epitelyal tümör, adenoid kistik karsinom, az diferansiye skuamöz hücreli karsinom ve karsinoma ex pleomorfik adenom olarak tanı aldı. Elastografi skorları benign kitlelerin 15 tanesinde 1 ile 2 arasında değerlendirilirken malign kitlelerden 2 tanesi 3, diğerleri ise 4 ve 1 olarak değerlendirildi. Benign tümörlerden birinin (kistik Warthin tümörü) elastografi skoru 3 olarak değerlendirildi. Malign kitlelerden ise bir tanesinin ( karsinoma ex pleomorfik adenom) elastografi skoru 1 olarak değerlendirildi. Ortalama gerinim oranı değerleri benign lezyonlar için 0.93, malign lezyonlar için ise 3.33 olarak hesaplandı. Karsinoma ex pleomorfik adenom olgusu dışındaki malign lezyonların tümünde gerinim oranı değerleri 2.1'in üzerinde idi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to evaluate potential role of ultrasound elastography in the assessment of parotid gland tumors.MATHERIALS AND METHODS: Twenty patients with parotid gland neoplasm were included in this study. Nine of the patients were female and 11 were male. The mean age of the patients was 53±19 years (age range 11?79 years). All patients were evaluated with B-mode, color Doppler and sonoelastography using Hitachi EUB 7500 digital ultrasound equipment. All images were recorded digitally. Cytological / histopathologic diagnosis was obtained for all cases. Elastographic scores of the lesions were categorized to four main groups. Elastographic scores were determined as soft (score 1), mostly soft (score 2), mostly hard (score 3) and hard (score 4). All sonoelastographic images were assessed by two blinded radiologists and were scored in consensus. Strain index values were calculated for all lesions. The elastographic scores and mean strain index values of the lesions were correlated with their pathological diagnosis.RESULTS: Sixteen of the patients were diagnosed as benign and 4 were malignant. Seven of benign tumors were diagnosed as pleomorphic adenoma, 6 of them were diagnosed as Warthin?s tumor. The other benign tumors were two benign lymphoepthelial cysts and a lymphadenopathy secondary to a granulomatous infection. The malignant tumors were diagnosed as malignant epithelial tumor, adenoid cystic carcinoma, less differentiated squamous cell carcinoma and carcinoma ex pleomorphic adenoma. Fifteen of elastographic scores of benign tumors were 1 or 2. Elastographic scores of two malignant tumors were 3 and one was 4, and one was 1. Mean strain index value of benign tumors was 0.93 and mean strain index value of the malignant tumors was 3.33. The strain index values of all malignant tumors were higher than 2.1, except carcinoma ex pleomorphic adenoma. No statistically significant difference was found between strain index values and elasticity scores of the pleomorphic adenomas and Warthin?s tumors.CONCLUSION: Our findings support that ultrasound elastography has the potential to improve the diagnostic value of gray scale sonography for the differentiation of parotid gland tumors.