Tiroid malignitelerinde dna miktar tayininin prognostik yönden önemi
- Tez No: 612938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK ÖZPAÇACI, UZMAN GÜNGÖR SAKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
DNA tayini yapabildiğimiz malign hastalarımızın sonuç alabildiğimiz 12'sinde 7 diploid, 5 aneuploid DNA bulgusu vardı. Beş aneuploid hastanın 2'si lenfomalı idi. Diğer hastaların papiller tiroid kanseri olanında akciğer, follikuler tiroid kanseri olanında kemik metastazı rnevcut idi. Bu da aneuploid DNA bulunduranlarda prognozun kötü olduğunun işareti olarak kabul edildi. Hastanemizin genel cerrahi kliniklerinde 1993, l994,1995 yıllarında ve 1996 yılının ilk 10 ayında soğuk tiroid nodulü olan ve ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılmış olarak ameliyat edilen 240 hasta incelendi. İnce iğne aspirasyon biyopsisine göre ameliyat edilen ve histopatolojisi kanser olan vakalarda kanser materyalindeki DNA miktarının prognostik önemi ve ince iğne aspirasyon biyopsisinin güvenilirliğini ortaya koymak amacıyla İİAB'nin sitopatolojik sonuçlarıyla ameliyat sonrası histopatolojik sonuçlar karşılaştırıldı. İİAB yapılan 240 hastanın 46(%19.16)'sında yetersiz, 148(%6L 66)'inde benign, 33 (%13 .73 )' ünde şüpheli v e 13 (%5. 4 1 )' tinde malign sitoloji bulundu. Yalancı negatif 4(%2.1) ve yalancı pozitif 1(% 0.5) vakamız vardır. Vakalarımızda İİAB' nin pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer, sensitivite, spesifite ve doğruluk değeri sırayla %92.31, %97.29, %75 , %99.31 ve %96.89 şeklinde gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
In 12 of our malignant patients with whom we could determine DNA, 12 had 7 diploid and 5 aneuploid DNA findings. Two of five aneuploid patients had lymphoma. Pulmonary metastasis was present in papillary thyroid cancer of the other patients and bone metastasis in follicular thyroid cancer. This was accepted as a sign that the prognosis was poor in those with aneuploid DNA. 240 patients who had a cold thyroid nodule and operated with a fine needle aspiration biopsy were examined in the general surgery clinics of our hospital in 1993, 1993, and in the first 10 months of 1996. The cytopathological results of FNAB and the postoperative histopathological results were compared in order to reveal the prognostic significance of the amount of DNA in the cancer material and the reliability of the fine needle aspiration biopsy in cases whose cancer was operated with fine needle aspiration biopsy. Malignant cytology was found in 46 (19.16%) of 240 patients with FNAB, benign in 148 (6L 66%), suspicious in 33 (13.73%), and malignant cytology in 13 (5.41%). We have 4 false-negative (2.1%) and false-positive 1 (0.5%) cases. In our cases, the positive predictive value, negative predictive value, sensitivity, specificity and accuracy of FNAB were 92.31%, 97.29%, 75%, 99.31% and 96.89%, respectively.