İntavitreal aflibercept veya ranibizumab enjeksiyonlarında kadran değişikliğinin göz içi basınç değişimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of quadrant switch onintraocular pressure changes in intraviteral aflibercept and ranibizumabinjections
- Tez No: 612939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diyabetik retinopati (DR), 20-65 yaş arasında engellenebilir görme kaybının en sık nedenlerindendir. DR'de görme kaybı en sık diyabetik maküler ödem (DMÖ) nedeniyle gelişmektedir. DMÖ vasküler geçirgenlikte artışa bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumun artan Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) seviyesi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) gelişmiş ülkelerde ileri yaşta düzeltilemeyen görme kaybının en sık nedenidir. Yaş tip ve kuru tip olmak üzere iki tipi mevcuttur. Yaş tipi daha az görülmesine rağmen kuru tipine göre daha agresif seyretmektedir. Yaş tip YBMD'nin karakteristik lezyonu koroidal neovaskülerizasyon (KNV) oluşumudur. KNV oluşumundan ise VEGF sorumludur. İntravitreal aflibercept ve ranibizumab enjeksiyonu nedeniyle göz içi basıncı (GİB) artışı, endoftalmi, retinal yırtık, retina dekolmanı ve vitreus hemorajisi gibi komplikasyonlar meydana gelebilir. Enjeksiyon sonrası ani GİB artışı ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmasına karşın tekrarlayan intavitreal anti-VEGF enjeksiyonlarında, kadran değişikliğinin GİB değişimi üzerine etkilerini ortaya koyan bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda DR ve YBMD nedeniyle intravitreal enjeksiyon tedavisi alan 123 göz değerlendirildi. En az on kez süperotemporal kadrandan enjeksiyon yapılan hastaların enjeksiyon sonrası GİB ve konjonktival blep çapı olarak değerlendirilen vitre reflüsü (VR) miktarı ölçüldü. Daha sonra aynı gözlerin bir sonraki enjeksiyon ihtiyacında, aynı kadranı kullanmak yerine daha önce hiç enjeksiyon yapılmamış olan inferotemporal kadrandan enjeksiyon yapılarak GİB ve VR miktarı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Diabetic retinopathy (DR) is one of the most common causes of preventable vision loss that can occur between the ages of 20-65. One of the leading causes of vision loss in DR is diabetic macular edema (DME). Increased vascular permeability is the cause of DME. This is known to be associated with increased vascular endothelial growth factor (VEGF) level. In developed countries, age-related macular degeneration (AMD) is the most common cause of irreversible visual loss at advanced age. AMD can be divided into two types: wet and dry type. Although the wet type is less common, it is considered to be more aggressive compared to the dry type. Choroidal neovascularization (CNV) formation is characteristic lesion of the wet type AMD. The formation of CNV is mainly due to an increased VEGF load. Intravitreal injections of intravitreal aflibercept and ranibizumab might cause complications like elevation of intraocular pressure (IOP), endophthalmitis, retinal tear, retinal detachment and vitreous hemorrhage. In the literature, much attention has been paid for the sudden increase on IOP following intravitreal injection. However, less is known about the impact of quadrant change on IOP in recurrent intaviteral anti-VEGF injections patients. In the current study, 123 eyes, who were under DR and AMD treatment, were evaluated. IOP and VR levels were measured in patients, who were injected from the superotemporal quadrant, at least ten times. For the next injection of the same eye, instead of using the same quadrant, IOP and vitreus reflux (VR) were measured after an injection was performed from an inferotemporal quadrant that was never used before.