Türkiye'de Gümrük Birliği sürecinde ihracatı teşvik politikası
- Tez No: 61295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İhracat dış ticaretin en önemli unsurudur. İhracatın artması ihracat teşvikleri ile sağlanır. Bu nedenle özellikle gelişmekte olan ülkelerde ihracatın artıralabilmesinde devletin payı büyüktür. Türkiye Gümrük Birliği'ne girdiği için ihracatı teşvik mekanizmaları kaldırılmış veya değiştirilmiştir. Türk firmalarının üretimlerinin arttırılması, yeni pazarlar bulması, bu pazarlara uygun mal üretilmesi, rekabet şartlarının sağlanması gibi yeni tedbirler getirilmiştir. İhracatın teşvikinde Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde ihracat kredi ve sigorta sistemleri etkilidir. Gümrük Birliği çerçevesinde İhracat kredilerinin Avrupa Birliği normlarına uyum sağlaması, amacıyla kredi programlarında yeni düzenlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Export is the most important thing of foreign trade. Increasing export is possible with export promotion. For this reason government has got important responsibilities to improve export in developing countries. After Turkey participated in the European Customs Union some of the promotion measures which were valid until than were canceled or changed and some other means such as increasing production, finding new markets and forming new methods for competing with other firms at the foreign markets were established. Export credits and insurance systems have been effective in promoting export in the European Union. The Customs Union between Turkey and the European Union has led to many new regulations on credit programs to coordinate with the rules of European Union.