Tüketiciyi korumaya yönelik örgütler: TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Örneğinin incelenmesi
  1. Tez No: 61294
  2. Yazar: ÜMİT BAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Tüketicinin korunması konusu, dünyanın ve Türkiye'nin sürekli gündeminde olan sorunlarından birini oluşturmaktadır. Soruna çözüm bulma yolunda devletçe, meslek kuruluşlarınca ve tüketiciler tarafından kurulan örgütlerce yapılan çalışmalar; yasal ve örgütsel düzenlemeler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmakta ve gelişmektedir. Tüketici korunması alanının çok geniş boyutlara sahip olması nedeniyle, konu ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalarda konunun farklı bir boyutu ele alınıp incelenmiştir. Ancak tüketicilerin örgütlenmeleri ve örgütler aracılığıyla temsil edilmeleri boyutunun çalışmalarda yeterli düzeyde incelenmediği görülmektedir. Örgütlenme boyutunda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla bu çalışmada tüketiciyi korumaya yönelik örgütlenmeler incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tüketici korunması sorunu genel olarak incelenmiş; tüketim, tüketici kavramları, tüketici korunmasının nedenleri ve tarihçesi ile tüketici haklan açıklanmıştır. İkinci bölümde bazı gelişmiş dünya ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkelerinde tüketicinin korunması amacıyla kurulan ulusal ve uluslararası örgütler incelenerek başta Türkiye olmak üzere diğer dünya ülkelerindeki uygulamaları karşılaştırma olanağı ve geniş bir bakış açısı verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'de tüketiciler tarafından kurulan örgütler incelenmiş, ülkemizde tüketicileri korumaya yönelik olarak kurulmuş olan diğer örgütlerin çalışmalarına da yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde tüketiciler tarafından kurulmuş bağımsız bir örgüt olan Tüketiciyi Koruma Derneği'nin çalışmaları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada derneğin çalışmaları baz alınarak Türkiye'de bu tür örgütlerin tüketici korunması konusuna getirdikleri fayda ve katkılar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumer protection is one of the most popüler problems of both Turkey and the world. For a good solution to the consumer problems efforts are made goverments, professional institutions and by the consumer organizations. Legal and organizational arrangements are increasing in our country and in the other countries. Since consumer protection is a multi-dimensional area, studies about this subject searches different dimensions. But organizations established by consumers and representation of consumer by the organizations is a subject which hasn't studied much. So organizations which aim consumer protections is chosen as a subject to study for this thesis. In the first part of the study consumer protection is examined in general and consepts such as consumption, origin of consumer protection, consumer rights are explained. In the second part organizations for consumer protection are examined for the advanced countries of the world and for European Community countries. So if made possible to make a comparison for Turkey. In the third part of the study organization that aim to protect consumer and particularly organizations which are established by the consumers are examined for our country. In the fourth part of the study“TÜKODER”which is an independent organization for consumer protection is examined in detail by interviews with the organization's executives. And a conclusion is made about the contributions of such organizations to consumer protection.