Yalınlaşma düzeyi ve liderlik stili ilişkisi: Gıda sektöründe nicel bir araştırma
The relationship between lean management parameters and leadership styles: A quantitative study in food industry
- Tez No: 612985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bir mühendislik kavramı olarak ortaya çıkmış olan“yalın”yaklaşım İşletme Bilimi açısından incelenmiştir. Çalışmada değişim ihtiyacını karşılamak için yalınlaşma çabasında olan organizasyonların yalınlaşma düzeyi ile organizasyondaki bireylerin liderlik stillerinin ilişkisi incelenmiştir.. Araştırmada altı temel liderlik stili ile yalınlaşmanın ilişkisini inceleyen ölçek hazır gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firmada yönetici ve çalışanlara uygulanmış ve verilerin analizi sonucunda yalınlaşma düzeyi ile liderlik stilleri arasında pozitif anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarında incelemeye dâhil edilen altı liderlik stili içerisinde en çok dönüşümcü liderlik stilinin yalınlaşma ile pozitif ve anlamlı ilişkili olduğu gözlenmiştir. Dönüşümcü liderliğin yalınlaşma yolunda Yalın Yönetim, Sıfır Kusur, Tam Zamanlı Teslimat, Hammadde Çekilmesi, Çok Fonksiyonlu Ekip ve Fonksiyonların Entegrasyonu boyutları ile yüksek dereceli, Atıkları Ortadan Kaldırma ve Dikey Bilgi Sistemleri, Sorumluluğun Dağıtılması ve orta dereceli ilişkili olduğu sadece Sürekli İyileştirme ile pozitif, anlamlı, düşük dereceli ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada diğer liderlik stillerinin yalınlaşma ile ilişkisi de eldeki verilere göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines“lean”management, an originally enginering term, from a management science perspective. The purpose of the study is to identify the relationships between lean management paramaters and leadership styles. The study discusses the adoption of lean management as a response to the need for organizational change and examines the relationship between six major leadership models and the level of lean management in an organization. A survey was conducted with the managers and employees of a major food company in Turkey andit was found that lean management had the highest degree of relationship with transformational leadership. Transformational Leadership was found to be highly correlated with Full-Time Delivery, Raw Material Withdrawal, Multifunctional Team and Integration of Functions, and moderately correlated with Elimination of Waste, Vertical Information Systems, Distribution of Responsibility and Continuous Improvement. It was found to be only moderately correlated with Continuous Improvement. In this study, the relationship between other leadership types and lean management paramaters were also interpreted according to the available data.