Numerical investigation of structural behavior of hollow slabs
Delikli döşemelerin yapısal davranışının sayısal incelenmesi
- Tez No: 613003
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, betonarme delikli ve deliksiz döşemelerin doğrusal olmayan sayısal analizi üzerinedir ve beton basınç dayanımı, kayma aralığının etkili derinliğe oranı (a/d), donatı oranı (A_s/A_c) gibi parametrelerinin döşeme davranışına etkisinin incelenmesi ile ilgilidir. Bunun için dikdörtgen kesitli ve nominal olarak 3500 mm uzunluğunda, 600 mm genişliğinde ve 3300 mm net açıklığa (destekler arasındaki mesafe) sahip 150 mm kalınlığında çeşitli delikli ve deliksiz betonarme döşeme numuneleri analiz edilmiştir. Doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizi ANSYS19.1 yazılım programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dairesel ve kare deliklere sahip döşemeler, aynı yükleme ve mesnet koşulları altında analiz edilmiştir. Sayısal modelin uygunluğu önceki deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarla kıyaslanarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, uzunlamasına delikli döşemelerin, deliksiz döşemelerle karşılaştırıldığında daha fazla sehim ve daha düşük yük taşıdığı görülmüştür. Sayısal sonuçlar, betonların basınç dayanımını ve güçlendirilmiş donatı oranını (A_s/A_c) arttırmak suretiyle döşemenin nihai taşıma kapasitesinin arttığını göstermektedir. Kesme aralığının etkili derinlik oranına (a/d) sırasıyla 6'dan 8'e ve 10'a yükselmesi, döşemelerin nihai gerilmesinde ve orta açıklık sehiminde azalmaya yol açmıştır. Beş dairesel delikli döşemeler, kare delikli döşemelere göre daha iyi gerilme dağılımı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with nonlinear numerical analysis on the behavior of reinforced concrete solid slabs and hollow core slabs and parametric investigation of the effect of compressive strength of concrete, shear span to effective depth ratio (a/d), reinforcement ratio (A_s/A_c), and shape and size of hollow core slabs. For this, reinforced concrete slabs specimens with rectangular in cross-section and nominally 3500 mm long, 600 mm width, and 150 mm thickness with a clear span (distance between supports) of 3300 mm are analyzed. Nonlinear finite element analysis under four points loading carry out by using the software computer ANSYS19.1 program. The hollow-core slabs having circular core shapes and square core shapes analyze with equivalent areas of two sizes for each core shape under the same loading and support conditions. The slabs verification done corresponding to previous experimental work and obtained results indicated that a perfect agreement reached. The results exhibited that the longitudinal core opening in the hollow core slab leads to decrease ultimate load and deflection as compared with the solid slab. The numerical results showed that the ultimate capacity of the slabs increases with increasing the compressive strength and reinforced ratio (A_s/A_c) of concrete. The increase of shear span to effective depth ratio (a/d), from 6 to 8 and 10 respectively leads to decreases in the ultimate strength and mid-span deflection of slabs. The hollow-core slabs sections with five circle can do the excellent distribution of loads more than the hollow-core slabs with square core.