Shear strength enhancement of prestressed hollow-core slabs using fiber reinforced concrete
Öngermeli delikli döşemelerin kayma dayanımının lif takviyeli beton ile arttırılması
- Tez No: 706209
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EYLEM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Birçok ülke, kolay kurulumları, azaltılmış inşaat süreleri ve yüksek kalite kontrolleri nedeniyle prekast ön gerilimli içi boş döşemeler kullanılmaktadır. Kayma donatıları, kesme direncini artırmak ve betonarmenin kırılma modunu daha sünek bir kırılma moduna kaydırmak için kullanılır. Beton gevrekliğinden kaynaklanan boşluklu döşemenin çökmesi, yapı yapımındaki en tehlikeli problemlerden biridir. Birçok deneysel ve analitik araştırma, uygun miktarlarda liflerin eklenmesinin, betonarme elemanların kesme davranışını iyileştirdiğini göstermiştir. Mevcut araştırmanın amacı, polipropilenin öngerilmeli prekast içi boş döşemelerde kesme mukavemeti üzerindeki etkisini incelemektir. Boşluklu döşeme (42 cm yükseklik, 120 cm genişlik ve 600 cm uzunluk) kesme yükü altında incelenmiştir. Kesme açıklığı- derinlik oranını iki örnek model incelenmiştir (EN1168'e göre a/d = 2.8 ve a/d = 3.5). Test programı, optimum polipropilen elyaf içeriğini bulmak için %0, 0,5, 0,8, 1,15 ve 1,5 gibi çeşitli içeriklerle polipropilen elyaf karışımının betonla etkisi araştırılmıştır. Tüm modeller, sonlu elemanlar araştırması için bir araç olan ANSYS programı kullanılarak incelendi. Sonuçlar, liflerin %1,15'i ile yük kapasitesinde %35'e varan iyileşme gösterdi, ayrıca aynı yük seviyesinde deplasman %20 azaldı
Özet (Çeviri)
Many countries used the precast prestress hollow slabs due to their easy installation and reduced construction time and high-quality control. Shear reinforcements are utilized to improve shear resistance and shift reinforced concrete's failure mode to a more ductile failure mode. Hollow-core slab failure, caused by concrete brittleness, is one of the most hazardous failures in structure construction. Many experimental and analytical research investigations have shown that the addition of fibers in the appropriate amounts improves the shear behavior of Reinforced concrete elements, allowing them to completely or partially replace conventional web reinforcement. The objective of the current research is to study the effect of polypropylene on the shear strength in the prestressed precast hollow slabs. Hollow-core slab (42 cm high, 120 cm wide, and 600 cm long) were investigated under shear loading. Two sample model were investigated on each model varying the shear-span-to-effective depth ratio (𝑎/𝑑 = 2.8 and 𝑎/𝑑 = 3.5 according to EN1168). The test program was carried out to investigate the effect of Polypropylene fiber mix with concrete by varying content such as 0, 0.5, 0.8, 1.15, and 1.5% to find the optimum polypropylene fiber content. All the groups were tested by using the ANSYS program as a tool for finite element investigation. The results showed improvement of up to 35% in the load capacity with 1.15% of fibers, moreover, the deflection decreased by 20% at the same load level