Adana piyasasında satışa sunulan süt ve peynirlerde clostridium tyrobutyricum varlığının araştırılması
Investigation of clostridium tyrobutyricum presence in milk and cheese samples sold in Adana market
- Tez No: 613004
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL VAR ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geç şişme özellikle düşük asitli, sert ve yarı sert peynirlerde görülen süt endüstrisinde önemli ekonomik kayıplara sebep veren genellikle Clostridium tyrobutyricum kaynaklı bir kalite problemidir. Bu çalışmada peynirde geç şişme problemine yol açan Clostridium tyrobutyricum bakterisinin Adana piyasasından toplanan süt ve peynir örneklerinde varlığı araştırılmıştır. Örnekler, aynı zamanda, toplam koliform, Escherichia coli, Escherichia coli O157:H7 ve toplam aerobik mezofilik bakteri açısından da değerlendirilmiştir. Analiz edilen toplam 100 örneğin 15'inden Clostridium tyrobutyricum izole edilmiştir. Clostridium tyrobutyricum izole edilen bu örneklerin 1'ini UHT süt, 6'sını çiğ süt, 1'ini pastörize süt, 3'ünü kaşar peynir ve 4'ünü beyaz peynir örnekleri oluşturmaktadır. Ayrıca analize alınan örneklerin 30'unda koliform grubu bakteriler 2.30 EMS/ml -
Özet (Çeviri)
Late blowing is a quality problem caused by Clostridium tyrobutyricum, which causes significant economic losses in the dairy industry, especially in low-acid, hard and semi-hard cheeses. In this study, the presence of Clostridium tyrobutyricum bacteria which cause late blowing problem in cheese was investigated in milk and cheese samples collected from Adana market. Samples were also evaluated for total coliform, Escherichia coli, Escherichia coli O157: H7 and total aerobic mesophilic bacteria. Clostridium tyrobutyricum was isolated from 15 out of a total of 100 samples analyzed. The samples which were isolated Clostridium tyrobutyricum were 1 UHT milk, 6 raw milk, 1 pasteurized milk, 3 cheddar cheese and 4 white cheese samples. In addition, it was found that coliform group bacteria in 30 of the 100 samples in the range of 2.30 EMS /ml -